Çarşamba , Kasım 21 2018
Anasayfa / Bilgi / 03 İşten Ayrılış Kodu Nedir, SGK İşten Ayrılış Nedeni 03 Açıklaması

03 İşten Ayrılış Kodu Nedir, SGK İşten Ayrılış Nedeni 03 Açıklaması

Yaşadığımız çağda hepimizin hayatlarını sürdürebilmek ve daha kaliteli bir yaşam arayışı isteğiyle edindiğimiz meslekler, geçimimizi sağlamak adına meşgul olduğumuz işler var. Harcadığımız emeğin, mesai saatlerinin ve verdiğimiz hizmetin karşılığındaysa ödeme alıyor, bunun yanında iş güvenliği teminatı ve en önemli sosyal güvencelerimizden biri olan sigortaya sahip oluyoruz. Çalışılan kurumun sigorta işlemlerini eksiksiz ve düzenli şekilde yürütmesi hem çalıştırdığı işçiye hem de devlete karşı bir yükümlülüğü. Aksi bir durum, adaletsiz olacağı gibi, resmi kurumlarca oldukça büyük cezalarla da önüne geçiliyor.

İşten ayrılış durumlarında, sigortalı işçinin işten ayrıldığı, işten ayrılma tarihinden sonraki en geç 10 gün içerisinde işvereni tarafından resmi makamlara bildirilmeli. Yapılan bu işleme işten ayrılış bildirgesi deniyor ve bildirge elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu‘na iletiliyor.

İşten ayrılma durumunun bildiğimiz üzere birçok farklı sebebi olabiliyor. Yeni bir işyeri ile çalışmaya başlamak, emek ya da vaktimizin karşılığını alamadığımız durumlar, işveren tarafından işimize son verilmesi gibi çeşitli sebeplerle işten ayrılabileceğimiz gibi, işten ayrıldığımızda elde ettiğimiz tazminat ya da işsizlik maaşı gibi haklarımızı direkt olarak etkiliyor. İşte bu sebeple Sosyal Güvenlik Kurumu’na işten ayrılma sebebimizi kısaca açıklamak ve sonrasındaki haklarımızı belirlemek amacıyla belirlenen kodlara işten ayrılış kodu deniyor.

Tavsiye :  Yanlış Hesaba Para Gönderdim İşlemi Nasıl Düzeltirim

03 İşten ayrılış nedeni “Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi (istifa)”

Eğer işten ayrılış kodunuz işvereniniz tarafından “03 işten ayrılış kodu” olarak bildirildiyse, bu işten kendi isteğinizle ayrıldığınız yani istifa ettiğiniz anlamına gelir. Eğer işinizden başka bir sebeple ayrıldıysanız, durum kendi isteğinizle gerçekleşmediyse, kısacası isrifa etmediyseniz, 03 işten ayrılış kodunun işvereniniz tarafından düzeltilmesi gerekir.

SGK işten çıkış kodumu nasıl öğrenebilirim?

Eğer sigortalı işinizden ayrıldıysanız iş ayrılış bildirgesini e-devlet sisteminden görmeniz mümkün değildir. Yalnızca işverenler işe giriş ve işten çıkış uygulamasından e-bildirge şifresiyle giriş yaparak işten ayrılış bildirgesini görünteleyebilirler. Fakat dilerseniz size en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu’na uğrayarak işten çıkış bildirgenizi alabilirsiniz.

Tavsiye :  VakıfBank’tan Çiftçiye Düşük Faizli Organik Kredi Kampanyası

03 İşten çıkış kodu ile çıkış verildi kıdem tazminatı alabilir miyim?

Hepimizin bildiği gibi kıdem tazminatı kendi isteği ya da kusuru dışında, işveren tarafından işine son verilenlere ödenmektedir. Eğer işimizden istifa ettiysek, bir başka deyişle kendi isteğimizle ayrılıyorsak, işverenimizin kıdem tazminatı ödeme zorunluluğu ortadan kalkar. 

Eğer istifa etmediyseniz, yani kendi isteğinizle işinizden ayrılmadıysanız ve kıdem tazminatını hakettiğinizi düşünüyorsanız öncelikle işvereninize noter kanalıyla ihtananame göndermeniz gerekir. İşveren ihtanameye rağmen kıdem tazminatını ödememekte ısrarcı olunursa izlenecek bir diğer adım mahleme yolu olabilir.

03 İşten çıkış kodu ile çıkış verilenler işsizlik maaşı alabilir mi?

İşsizlik maaşı için gerekli olan 3 temel şart vardır;

  • Çalışanın kendi istek ve kusuru dışında işine son verilmesi,
  • İşten ayrılış tarihinden önceki 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigortalı çalışmış olması, 
  • İşten ayrıldığı tarihten önceki 120 gün kesintisiz çalışmış olması.
Tavsiye :  Yapı ve Kredi Bankası Havale & EFT Saatleri

Bu temel şarttan da anlayabileceğimiz gibi, işsizlik maaşı almanın önündeki en büyük engel istifa, yani işten kendi isteğimizle ayrılmış olma durumu. Eğer işten ayrılma sebebiniz, işveren tarafından “03-Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi (istifa)” kodu ile bildirildiyse işsizlik maaşı ödenmez.

İşten ayrılış bildirgesi nasıl düzeltilir?

Eğer işten kendi isteğinizle ayrılmadıysanız ve işten ayrılma bildirgeniz 03 işten çıkış kodu ile bildirildiyse bunun işvereniniz tarafından düzeltilmesi gerekir.

SGK işten ayrılış nedeni düzeltildi yeniden işsizlik maaşı alabilir miyim?

İşten ayrılış kodu düzeltildikten sonra İşkur’a yeniden maaş başvurusunda bulunmanız mümkün. Ancak düzeltilen tarihe kadar hakedilen maaşların ödemesi yapılmaz. Maaş ödemeleri için düzeltme tarihi başlangıç kabul edilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir