Anasayfa / Kredi Kartları / 18 Yaşından Küçükler Kredi Kartı Alabilir Mi?

18 Yaşından Küçükler Kredi Kartı Alabilir Mi?

Kredi kartı kullanım alanı hat safhaya ulaşmıştır. Günümüzde aktif olarak 180 milyon adet kredi kartı kullanıldığı belirtilmektedir. Kredi kartları, ödemeleri taksitlendirmeye yarayan ve bütçeyi düzenlemeye yarayan kartlardır.

Kişi ödemelerini rahat bir şekilde gerçekleştirebilmekte, alışverişlerini rahatlıkla yapabilmektedir. Bu noktada bankaların sağladığı özel indirimlerden faydalanılmakta ve özel avantajlardan faydalanılmaktadır. Şimdilerde ise 18 yaş altı kredi kartı çıkarma işlemleri merak konusu olmuştur. İçeriğimizde, 18 yaş altı kişilerin kredi kartı alıp alamayacağı detaylı bir şekilde yer alacak.

18 yaş altı kredi kartı çıkarabilir mi?

Tavsiye :  Kredi Kartında Müşteri Numarası Yazar mı? Nerede Yazar?

Kredi kartı her ne kadar ödeme avantajları sağlamakta olsa da, çok büyük bir borç bataklığı haline de gelebilmektedir. Bu noktada tüketicinin izlediği adımlar önem taşımaktadır. Kredi kartı borcunun ödenmemesi hem bankaya hem de tüketiciye mağduriyetler yaşatmaktadır. Ancak tabii ki en zararlı çıkan daima tüketici olmuştur.

Karta olan ilgi 18 yaş altı bireyler için de artış göstermiştir. Bankalar, reşit olmayan bireylerin sabit geliri olmaması halinde ek kart adı altında bir kart çıkarmaktadır. Bu da aile büyüklerinin adına çıkarılabilmektedir. Ancak kişi bu kartı kendisi de gönül rahatlığıyla kullanabilmektedir.

Tavsiye :  Teb Kredi Kartı Yapılandırma Şartları ve Faiz Oranları

Başvurular için banka şubesine giderek ek kart talebi iletilmelidir. Böylelikle banka gerekli adımları atacak ve kişiye ek kart sağlayacaktır.

Yasal olarak mümkün değildir

Mevzuat gereğince 18 yaş altı bireylere kredi kartı sağlanmamaktadır. Burada bankaların ayrı bir prosedür takınması da mümkün değildir. Dolayısıyla 18 yaş altı bir birey tek başına kredi kartı başvurusunda bulunur ise, bu kısa sürede reddedilir. Bu yüzden de kişinin 18 yaşını doldurarak başvuru yapması gerekmektedir.

Tavsiye :  Halkbank Paraf Karttan Kurban Bayramı Hediyesi 100 TL ParafPara Kampanyası

Kredi kartı ödenmemesi durumunda ne olur?

Bankaların 18 yaşa kredi kartı sağlamamasının en temel sebebi borcun ödenmemesi durumunda yaşanabileceklerdir. Kredi kartı borçları ekstre gönderildikten 10 gün içerisinde ödenmelidir. Aksi takdirde ödenmeyen her gün için günlük faiz uygulaması yapılmaktadır. Bu durumda tüketicinin de kredi notu negatif yönde etkilenmektedir.

Bu durumda kişi ilerleyen zamanlarda kredi başvurusunda bulunduğu zaman engellerle karşılaşması kaçınılmazdır. Bunun için de 18 yaşını geçmeyen bireylere kredi kartı sağlanmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir