Çarşamba , Kasım 21 2018
Anasayfa / Gündem / 2018 Hayvancılık Ve Tarımsal Alan Desteklemeleri Yayımlandı

2018 Hayvancılık Ve Tarımsal Alan Desteklemeleri Yayımlandı

Türkiye’de ekonomik şartların son 2-3 yıl içerisinde uğradığı düşüşler, gerilemeler ve gerilimler için önleyici çalışmalar son sürat devam ettiriliyor. Bu kapsamda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı hem tarımsal alanların ve hayvancılığın kalkındırılması hem de yerli üretimin artırılarak cari açığın hafifletilmesi için çok önemli çalışmalar gerçekleltiriyor. Son 2 yıl içerisinde milyarlarca Türk Lirası tutarında bütçelerin ayrılarak, çiftçilere desteklerin sağlanması ile beraber ilerlemelerin iyi yönde gittiği gözlemlendi. Bu iyi gidişatın sürdürülebilirliğini artırmak ve ekonominin iyi yönde gitmesi için projeler ve desteklemeler verilmeye devam ediyor.

Tavsiye :  Erken Emeklilikte Son Durum ve EYT Şartları nelerdir? Gündemde Açıklamalar Var

Son süreçte Genç Çiftçi Desteklemeleri ile 30 bin TL tutarında hibe olanakları sağlandı. Bu uygulama kapsamında genç çiftçilerin köylerine dönerek, işsizlik sorunlarının giderilmesi, gelir elde etmeleri ve üstelik yerli üretimi desteklemeleri sağlandı. Büyük bütçeler ayrılarak hazırlanan bu proje kapsamında verilen hibe destekleri hayvancılık alanında büyük ilerlemeler kaydedilmesine tanık olmamızda etkili oldu.

SON SÜREÇTE HAYVANCILIK DESTEKLEMELERİ NE DURUMDA

Yayınlanan yeni Resmi Gazete ile birlikte hayvancılık alanında desteklemelerin devam ettiği görüldü. 26 Ağustos 2017 tarihli resmi gazetede yayınlanan 2017/32 numaralı Hayvancılık Desteklemeleri Hakkında Uygulama Esasları Tebliği uyarınca hayvan başına çiftçilere destek sağlanacağı belirtildi. 

Tavsiye :  Yasal Takibe Düşen Kredi Kartı Kullanıcısı Sayısında Önemli Azalma!

Hayvancılık sektöründe bulunan firmalara sağlanacak olan desteklerde belli başlı hayvanların özel şartları taşımaları gerekmektedir. Bu kapsamda; buzağı, anaç manda, malak, anaç koyun, anaç keçi başına işletmelere destekleme ödemeleri yapılacak. 

Bu hayvanlara yönelik olarak sağlanan desteklerde hayvanların belirli şartları taşıyor olması gerekmektedir. Hayvanın kesin olarak TÜRKVET’e kayıtlı olması ve bilgilerinin güncel olması en temel şarttır.

Önek olarak Malak desteğinde; hayvanın 2017 yılında dünyaya gelmiş olması, TÜRKVET sistemine kayıtlı olması, 4 aydır aynı işletmede bulunan her bir malak başına destekleme ödemeleri Kasım ve Aralık dönemlerinde ilgili taraflara ödenmektedir.

Tavsiye :  Çukurova Kaymakamlığı Bekçi Alımı Yapıyor Başvuru Şartları Son Başvuru Tarihi

Bahsettiğimiz bu hayvancılık devlet desteği uygulamaları ayrıca ilk defa bu alanda çalışma hayatına girecek olanlara özel olarak da sağlanmaktadır. Bu kapsamda arıcılık, düve alımı, keçi ve koyun alımı, ipekböceği yetiştiriciliği, damızlık ana arı alanlarında da tahsis edilmektedir. Bu kapsamda Resmi Gazete’yi takip ederek 2017 tarım ve hayvancılık desteklemeleri hakkında güncel bilgileri ve bildirimleri edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir