Anasayfa / Gündem / Altın Fiyatları Son Dönemin En Yüksek Seviyelerine Ulaşarak Tavan Yaptı!

Altın Fiyatları Son Dönemin En Yüksek Seviyelerine Ulaşarak Tavan Yaptı!

Altın, Türkiye’de en çok tercih edilen yatırım araçlarından birisi olarak ekonominin önemli bir parçasıdır. Gram, çeyrek, yarım ve Cumhuriyet Altını olarak kuyumcularda satışa sunulan altın fiyatları Kasım 2016’dan beri ulaşabildiği en yüksek rakamı 31 Ağustos itibariyle gördü. Altının onsunun fiyatında yaşanan artış, tüm altın birimlerinde de etkisini gösterdi. 

Bilindiği üzere altının fiyatını etkileyen önemli faktörler arasında altın ülkelerinde yaşanan siyasi krizler ve problemler yer alıyor. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Japonya ile Kuzey Kore arasındaki füze probleminin ardından birçok ülke bu olay ile ilgili olarak konuşlanınca altının fiyatı basamakları tırmanmaya başladı. Japonya ve Kuzey Kore arasındaki gerginlik ile beraber ekonomistlerin yaptıkları analize göre altın fiyatındaki artışın bir süre daha devam edeceği öngörüldü.

Tavsiye :  Esnaf Kefaletten Alınan Kredi Borçlarını Yeniden Yapılandırma

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI:

Türkiye’de ticaretin en önemli noktalarından birisi olarak kabul edilen Kapalıçarşıdaki altın fiyatlarını mercek altına aldığımızda:

Yarım Altın Fiyatı: 480,34 TL

Cumhuriyet Altını Fiyatı: 979 TL

Tam Ziynet Altın Fiyatı: 1031,34 TL olarak görüldü. Bu fiyatlar İstabul Kapalıçarşı ortalamasını gösteren analiz fiyatları olarak gündemde yer aldı.

Tavsiye :  Yapı Kredi 1000 TL Taksitli Nakit Avans Kampanyası

Şimdilerde fiyatların bir süre daha artış gösterebileceğini dikkate alan yatırımcıların da altına olan talebinin artması ile beraber artışın şiddetli seviyeleri hızla bulmasına olası gözle bakılırken, ani bir gerilemenin yaşanmasının da olası olduğu tahmin ediliyor. Çünkü talebin doygun hale gelmesi ile arzın risk dikkate alınarak hızlanmasıyla fiyatlar kendiliğinden rahatlamaya başlayacak. Bu sürecin Kasım 2017’ye kadar devam edeceği düşünülüyor.

Tavsiye :  Belediyelerin Ve Halk Eğitim Merkezlerinin Ev Hanımlarına İş İmkanı Amaçlı Kursları Sürüyor!

Öte yandan kimi ekonomistler ise Amerika’daki siyasi gelişmeleri baz alarak yaptıkları yorumlarda; Donald Trump’a verilen desteğin azaldığını ve Trump’ın Senato başta olmak üzere ekonomi dünyasında aldığı desteğin azalması karşısında yatırımcıları endişelendirecek tutumlar sergilediğini gözlemlediklerini dile getirdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir