Anasayfa / Bilgi / Arsa Alınmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arsa Alınmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsanlar yatırım amaçlı olarak ev, araba, arsa gibi taşınır taşınmaz mallar almaktadır. Bütçelerine göre seçim yapan vatandaşlar kısa ve uzun vadede kar sağlamanın yolunu aramaktadırlar. Yatırım araçlarından biri de arsa almak. Arsa alıp kar sağlamak öyle kolay bir iş gibi görünmesin. Arsa alırken dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar var şayet kafanıza göre arsa alırsanız büyük risklere girmiş ve paranızı yatırım yapacağım derken çöpe atmış olursunuz. 

Arsa Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim

Öncelikli olarak arsa alırken arsanın hisseli mi ya da müstakil mi olduğunu öğrenin. Çünkü müstakil olan arsa kişiler arasında paylaşılmıştır ama hisseli olan arsa da kimin hangi parseli aldığı belli olmamışsa alacağınız arazide ileride büyük sorunlar çıkabilir. Bu yüzden hisseli arsa ise alacağınız arazi yerinizi net olarak diğer iştirakçilerle belirleyin ya da en güzeli müstakil olmuş bir arazi satın alın. 

Tavsiye :  Hangi Banka Daha Çok Faiz Kazancı Getirisi Veriyor

Arsa alırken dikkat edilmesi gereken diğer bir hususta şudur. Arsanın imar izni olup olmadığı. Eğer siz aldığınız arsaya ileride bir ev yapma düşünceniz var ise o arsaya imar izninin verilip verilmediğini belediyenin imar ve şehircilik müdürlüğünden sorgulatmalısınız. Arazilere imar izni verilmediği gibi arsalara da imar izni verilmiye biliyor. Eğer tapu da arsa yazıyor olsa dahi sizin oraya ev yapacağınız anlamına gelmez. Ne yapıp edip imar iznini teyit ettirmeniz gerekiyor ki alacağınız arsayı dilediğiniz gibi kullanabilin. 

Tavsiye :  Senetle Telefon Almak Mantıklı mı

Bir diğer önemli kıstas ise alacağınız arsayı gidip muhakkak görün. Günümüz teknolojisinde parsel ve ada numaraları belli olmasıyla beraber telefon, bilgisayar aygıtları ile GPS uygulamasıyla gösterilebiliyor. Ama kesinlikle sizler böyle bu durumu kabul etmeyip alacağınız arsayı gidip yerinden görün. Ennihayetinde alacağınız şey bir elektronik eşya değil büyük bir yatırım aracı. Arsa konusunda pek biliginiz yok ise bilen bir danışman ya da bilirkişi ile beraber alacağınız arsaya gidip değer tespitinde bulunup o çerçevede karar verirseniz sizin yararınıza olacaktır. Bu konuda hizmet veren danışmanlıklardan yardım alabilirsiniz. Alacağınız mal ufak bir şey olmadığından bu saydığımız detaylara dikkat etmeli ona göre paranızı yatırmalısınız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir