Anasayfa / Bilgi / ATM’ye Param Sıkıştı Ne Yapmalıyım? Nasıl Geri Alabilirim?

ATM’ye Param Sıkıştı Ne Yapmalıyım? Nasıl Geri Alabilirim?

Banka ATM’leri ile birçok bankacılık işlemi halledilebilmektedir. Banka şubesine giderek saatler süren işlemler bu cihazlar ile halledilebilmektedir. Ancak para çekme ve yatırma işlemleri gerçekleştirilirken yine bir takım sıkıntılar yaşanabilmektedir. Bu sıkıntıların başında da ATM’nin para yutması veya parayı sıkıştırmasıdır. İçeriğimizde ATM’de para sıkışması halinde yapılabilecekler ve detayları yer alacak

ATM’de para sıkışırsa veya ATM para yutarsa ne yapılır?

Bankamatik cihazlarından para çekme işlemi gerçekleştirildiği sırada bazen tutar hesaptan düşer ancak ATM parayı teslim etmez. Bu durumda yapılması gereken ilk şey mevcut bankanın müşteri hizmetlerini aramak olacaktır.

Tavsiye :  Banka Kredi Notu Sorgulama Güncel Ücretleri ( Fiyat Bilgisi )

Müşteri hizmetlerine çektiğiniz para tutarını ve yaşanan mağduriyetini iletmeniz gerekmektedir. Bu durumda banka, genel sayım sonucunda mevcut hatayı fark ederek gerekli tutarı hesabınıza aktaracaktır. Bu 1 veya 2 gün sürebilmektedir.

ATM kartı neden yutar?

Bankaya olan borcun ödenmemesi veya şifrenin defalarca yanlış girilmesi durumlarında ATM karta el koyar. Ancak bazı zamanlar bankamatiklerde yaşanan problemler sebebiyle de kart ATM’nin içinde kalabilmektedir.

Bu durumda da hemen müşteri temsilcisi ile iletişime geçilmelidir. Kartın ATM içerisinde sıkıştığı ve yabancı kişilerin eline geçebileceği bilgisi aktarılmalıdır. Bu durumda yapılabilecek en iyi şey, kartın iptalini talep ederek yeni bir kart istemek olacaktır.

Tavsiye :  Burgan Bank 8222 Sms Bankacılığı İşlemleri

Banka şubesi yakında ise işlem daha kolaydır

ATM’de yaşanan bir bozukluk sebebiyle karta el koyulması veya para yutması durumunda işlem daha kolaydır. Anında banka personeli veya güvenlik ile mağduriyet giderilebilmektedir.

Bunun yanı sıra eğer bankamatiklerde para sıkışmış ve acil ihtiyacınızı gidermeniz gerekmekteyse, banka şubesine gidilmesi gerekmektedir. Bu durumda müşteri mağduriyetinin yaşanmaması için banka müşteriye gerekli parayı tahsil edebilmektedir.

Tavsiye :  BurganBank Müşteri Hizmetlerine Hızlı ve Direk Bağlanma

Kart sahibi olmayan kişi ATM’de sıkışan kartı alabilir mi?

Başka bir ismin adına kullanılan kart kullanılmaktayken ATM’ye sıkışır veya bir hata olursa, herhangi bir işlem gerçekleştirilemez. Bu noktada yapılabilecek tek şey kart sahibinin banka şubesine gitmesini talep etmek olacaktır.

Bankalar bunu bir prosedür olarak yürürlüğe koymuştur. Aksi takdirde yaşanabilecek dolandırıcılıkların önüne geçilemez ve bir kimse kendisini kart sahibinin yakını olarak tanıtarak hesaptaki bütün parayı çekebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir