Anasayfa / Gündem / Banka Hesap İşletim Ücretleri Yasal mı? Bankadan Nasıl Geri Alınabilir?

Banka Hesap İşletim Ücretleri Yasal mı? Bankadan Nasıl Geri Alınabilir?

Yakın bir süre içerisinde çok sayıda banka müşterisini sevindiren BDDK düzenlemesi sonrası banka hesap işletim ücreti yasal mı değil mi kafalar karıştı… Banka hesap işletim ücretleri yasal mı? Bankalara ödenen hesap işletim ücretleri geri alınabilir mi? İşte detaylar.

Bilindiği üzere bir süre önce BDDK tarafından yapılan ve uygulamaya konulan düzenleme sonrasında bankaların müşterilerinden talep ettikleri bir çok ücret yasa dışı bırakıldı. Neredeyse şubelerinde aldığınız nefesten dahi para kesecek kadar artık işi komplike hale getiren bankalar için 20 kalem standartlaştırılarak bunlar dışında hiçbir ilişkiden ücret alamayacakları kesinleştirildi. Ancak yine de banka hesap işletim ücreti alabilir mi sorusu akıllarda kaldı. Çünkü halen banka hesap işletim ücreti yasal mı değil mi konusunda bankalarında farklı uygulamaları nedeni ile hem fikir olunamadı. Yine de bu yazımızda hesap işletim ücretinin alınmasına yönelik bir takım detayları sizlere sağlayacağız.

ALINABİLİR AMA ALINMAMALI

Hesap işletim ücreti adı altında kişilerden kesilen bu ödeme aslında artık farklı isimlerle ve etkenlerle müşterilere yansıtılıyor. Zira TBB tarafından yasal kabul edilen bu kesintiyi, müşterilerden almamak adına farklı uygulamalar da yapılabiliyor. Öneğin banka hesap işletim ücreti almayan bankalar müşteriden otomatik fatura ödeme talimatı vermesi karşılığında bu ücretin talep edilmeyeceği söylüyor. Bu gibi uygulamalarla göz önünden kaldırılsa da yine de dikkat etmeniz gereken unsurlar da söz konusu. 

Önek olarak size yansıtılmaması gereken ve yansıtılmaması gerektiği ibraz edilen bir işletim ücretinin yasal olmadığını bilmelisiniz. Sözleşmeler yasalar ile düzenlenir ve bu şekilde işlerler. Size ibraz edilen sözleşme altına imzayı attığınız andan itibaren geçerlidir. Sözleşmede yer almayan bu ücretin sizden kesildiğini görürseniz yasal takip işlemi başlatabilirsiniz. 

banka hesap işletim ücreti itiraz dilekçesi öneği 

…………… Bankası Genel Müdürlüğü’ne;

Tavsiye :  2018’de Dünya Ekonomisindeki Beklentiler

 

Bankanızın …………………..nolu bankamatik kartına/kredi kartına sahibim ve …….Şubesi …………… numaralı banka hesabının kullanıcısıyım. Bankanız tarafından hiçbir hizmet karşılığı olmaksızın, kredi hesap işletim ücreti bedeli olarak …/…/2013 tarihinde Hesap İşletim Ücreti adı altında … TL şahsımdan tahsil edilmiş, hesabımdan düşülmüştür.

4822 sayılı kanun ile değişik 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanun’un “sözleşmedeki haksız şartlar” başlıklı 6. maddesine göre bankanızın almış olduğu bu hesap işletim ücreti ücreti, herhangi bir hizmet karşılığı olmadığından ve de söz konusu sözleşme şartı önceden hazırlanmış, özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle içeriğine etki edilemeyip; müzakere edilemediğinden haksız bir şarttır. her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı değildir. bu sebeple haksız bir şart içeren sözleşmeler geçersizdir.

Yukarıda açıklanan nedenlerle hakkaniyet ve mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde bankanız tarafından şahsıma ait hesaptan kesilerek tahsil edilen XX TL hesap işletim ücreti bedelinin ve daha önce yine aynı nedenle kesilmiş olan geçmiş dönemlere ait hesap işletim ücreti bedellerinin, diğer haklarım saklı kalmak kaydı ile, en geç 7(yedi) gün içerisinde tarafıma iade edilmesini; bundan sonra da bahse konu hesap işletim ücreti ücretinin alınmamasını, aksi takdirde hem banka hesabımı kapattıracağımı hem de hakkınızda her türlü yasal yollara başvuracağımı ihtaren bildiririm.

Tavsiye :  Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı İçin Ne Gerekiyor?

 

Tarih           :

Adı Soyadı  :

İmza           :

Adres          :

Tel              :

Cep             :

Siz de banka hesap işletim ücreti geri alma dilekçesi için verdiğimiz bu öneği kendi şartlarınız ve bankanız adına doldurarak teslim ettiğiniz takdirde yasal olarak hakkınızı kullanmaya başlamış olacaksınız. Bu çerçevede sizden kesilen, tutarı ne olursa olsun yasal olmayan kesintiyi geri talep edebileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir