Anasayfa / Gündem / Banka Sicil Kaydı Nasıl Öğrenilir? Merkez Bankası Sicil Kaydı Sorgulama

Banka Sicil Kaydı Nasıl Öğrenilir? Merkez Bankası Sicil Kaydı Sorgulama

Bankacılık işlemlerinde önemli olan sicil kaydı nereden öğrenilir? Merkez bankası sicil kaydı sorgulama işlemi nasıl yapılır? Detaylar yazımızın devamında…

Ülkemizde tüm bankaların bulunduğu ve bağlı olduğu kurum Merkez Bankasıdır. Merkez Bankasına bağlı olan tüm bankaların müşteri kayıtları tutulur. Kredi kartı borcu veya kredi borçlarını zamanında ve düzenli yatırmayan kişilerin ismi ve sicilleri merkez bankası tarafından kontrol edilmeye başlar. Bu nedenle müşteriler sicil kayıtlarına ve tüm bilgilere Merkez Bankası aracılığı ile ulaşırlar.

Merkez Bankası Sicil Kaydı Nasıl Öğrenilir?

Bankacılık iişlemlend ekara listeye düşen ve borcunu ödemediği için ismi Merkze Bankasına havale edilen kişiler sicillerini öğrenebilmek için bazı aşamalardan geçmeleri gerekir. Sicil kaydı öğrenmek için Ankara’da yer alan iade taahhütlü veya doğrudan yazışma ile yapacakları sorgulama neticesinde tüm sicil bilgileini öğrenebilirler. 

Merkez Bankası Sicil Kaydı Sildirme Dilekçe Öneği 

Bankanın kara listesine girmiş olan müşterileri sicil kayıtlarının sildirmeleri için dilekçe yazmaları gerekir. Bu dilekçe ile Merkez Bankası müşteri hakkında gerekli tüm detayları inceleyerek son olarak bir karara bağlar. 

Tavsiye :  PTT Kargo Nasıl Takip Edebilirim? PTT Kargo Sorgulama

Yazılan dilekçe Türkiye Cumhuriyeti merkez Bankası İdare Merkezi İstiklal Cad. No:10 Ulus 06100 adresine gönderebilirler. Merkez Bankası sicil kaydı sildirme için yazılan dilekçe bu adrese gönderilir ve gerekli olan tüm detaylar incelenir. 

Merkez Bankası Sicil Kaydı Telefon 

Merkez Bankası bankacılık sektörünün kilit noktası olduğundan dolayı sicil kayıtları veya sicillerle ilgili tüm detaylar bu arada saklanır. Banka sicil kaydı öğrenmek için Merkez Bankasından yararlanılır. Telefon ile sicil kaydı öğrenmek imkansızdır.  Ancak 0312 310 3446 nolu telefonlarından kredi kartı borcu veya başka bir bilgi almak isteyenler gerekli birime yöneldiriliyorlar. Sicil kaydı bilgisi için telefon dılşındaki adımları aşmanız gerekir. 

Tavsiye :  KYK Öğrenim Kredisi Borç Ödemeleri Hakkında 7 Maddedelik Bilgi

Merkez Bankası Sicil Kaydı Temizleme 

Farklı nedenlerden dolayı ödenemeyen banka borçalrından dolayı kişiler kara listeye akelnir. Kara lşiste demek ise bankacılık işlemlerini artık eskisi gibi yürütemeyeceğiniz anlamını taşır. 

Tüm bu kara listeyi ve aşamaları Merkez Bankası yapmaktadır. Sicil kaydı temizlenmesi için ise en az 5 yılın geçmesi gerekir. Var olan borç ödendiği tarşihten itibaren kara listeden çıkan ve 5 yıl süreyle hala etkisi altında kalan kişiler kredi çekme ve kredi kartı talepleri için en az 5 yıl beklemek zorundalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir