Anasayfa / Gündem / Banka Yatırım Hesabı Nedir? Nasıl Açılır? ( Hemen Öğren )

Banka Yatırım Hesabı Nedir? Nasıl Açılır? ( Hemen Öğren )

Ulusal ve uluslararası ekonominin bir parçası olarak tüketicilere finansal açıdan çeşitli hizmetler sunan bankalar, tüketicilerin her türlü parasal ihtiyacına yanıt vermekte ve bankacılık hizmetleri sunmaktadırlar. Bankalar, bankacılık hizmetleri içerisinde vadesiz mevduat hesabı açma, vadeli mevduat hesabı açma, ödeme işlemleri, kredilendirme, para transferi gibi hizmetleri sunarlar. Genel olarak bu hizmetlerden faydalanan tüketiciler, kendi ihtiyaçlarına göre bankalar ile işbirliği yaparlar.

Son yıllarda gerek ulusal gerek uluslararası ekonomilerde yaşanan dalgalanmalar nedeni ile birçok birey para biriktirme ve parasını değerlendirmek üzere harekete geçmişlerdir. Yastık altı para biriktirme ve altın, bono, hisse senedi gibi finansal araçlara para yatırarak para değerlendirme gibi altenatif yollar bu dönemde sıklıkla tercih edilmektedir. Bu tip parasal işlemleri daha kolay yoldan halletmenin yollarından birisi de bankalar aracılığı ile yatırım hesabı açmaktır.

Tavsiye :  2018 Temmuz MTV Ödemeleri Kredi Kartı Kampanyaları - Hangi Banka Kaç Taksit Yapıyor

YATIRIM HESABI NEDİR

Yatırım hesabı bir tür vadeli mevduat hesabı hizmeti olarak karşımıza çıkmaktadır. Yatırım hesabı açmak üzere bankaya başvurduğunuzda ve bu hizmeti almaya başladığınızda banka size yatırdığınız para ile seçiminize göre döviz, altın, hisse senedi, bono alımı yapar ve paranız bu kaynaklara dönüşerek borsa üzerinde işlem görmeye başlar. Vade süresince siz bu yatırım araçlarının takibinden sorumlu olursunuz. Çünkü bu tip finansal araçların özellikle hisse senedi ve bonoların değerleri zaman içerisinde düşüş ve artış gösterir. Siz yatırım hesabınızdaki para ile en düşük fiyattan hisse senedi ve bono alıp, en yüksek fiyattan satarak hesabınızdaki parayı çoğaltırsınız. Bu nedenle de piyasayı ve borsayı çok iyi takip etmeniz gerekir. 

Tavsiye :  Motorlu Taşıtlar Vergisi ( MTV ) Kredi Kartıyla Taksit İmkanı Sağlayan Banka ve Kredi Kartları

YATIRIM HESABI NASIL AÇILIR?

Mevduat bankalarına tıpkı bireysel hesap açarmış gibi yatırım hesabı başvurusu yapmanız gerekir. Ancak burada farklı olarak belirli limitte bir nakit girişini hesaba açılış esnasında yatırmanız ve hangi döviz ve finansal araçları kullanacağınızı belirlemeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir