Anasayfa / Bilgi / Bankalarda Ücretsiz Hesap Açma İşlemi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bankalarda Ücretsiz Hesap Açma İşlemi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bankacılık artık insanlar için vazgeçilmez bir ihtiyaç olmuş durumdadır.  Artık işlemler nakit para ile değil de banka kartları ile halledilmektedir.

Banka hesapları banka şubesine giderek, sadece nüfus cüzdanıyla saniyeler içerisinde açılabilmektedir. Bu noktada başka hiçbir belgeye gerek duyulmamaktadır.

Banka hangi kişisel bilgileri talep eder?

Banka, hesap açtıracak kişinin ev yada işyeri adresini, cep telefon numarasını ve meslek bilgilerini talep etmektedir.

Tavsiye :  Merkez Bankası Kara Liste Kayıtları Ne Zaman Silinir?

Bu bilgilerin aktarılmasının ardından Bireysel Müşteri Sözleşme imzalama bölümüne geçilir. İmzalama işlemleri tamamlandıktan sonra da 10 gün içerisinde belirtilen adrese kartınız teslim edilir.

Hesap açma işleminde hangi noktalara dikkat edilmelidir?

İş Bankası gibi bazı bankalar, ilk hesap açılışında 50 TL gibi bir para bulundurmayı zorunlu tutabilmektedir. Bu noktada bankanın bir ücret talep edilip edilmediği araştırılmalıdır. En net bilgi banka şubesinden alınabilmektedir.

Bazı bankalar yıllık hesap işletim ücretleri talep etmektedir. Müşterilerin en çok şikayetçi olduğu konulardan bir tanesi de bu olmaktadır. Üstelik bazı bankalar, kişinin hesabında ne kadar tutar olduğunu göz önünde bulundurmadan hesap işletim ücreti tahsis etmektedir. Burada hesap işletim ücreti tahsis etmeyen bankalar tercih edilmesi daha avantajlı olacaktır. Bu bankada hesap açma işlemleri gerçekleştirilmesi önerilmektedir.

Tavsiye :  İş Bankası Maximum Kredi Kartı İnternet Alışverişine Açmanın Yolu

Yaşanılan ilde bulunan ATM ve şubelerin sıklığı da bankacılık işlemlerinizi halletmeniz için önem taşımaktadır. Çünkü bazı durumlarda kişinin şubeye gitmesi zorunlu olabilmektedir. Bu noktada tercihin bu yönde olması önem taşımaktadır.

Bankada hesap açma yaşı 18’dir. Ancak 18 yaşından küçük kişiler de velileriyle birlikte hesap açtırabilmektedir.

Farklı hesaplar açtırılabilmektedir

Vadeli, vadesiz veya yatırım hesabı açtırılabilmektedir. Vadesiz hesapta istenildiği zaman para yatırılır ve para çekilebilir. Vadeli hesaplarda ise bankanın uyguladığı yıllık faiz üzerinden gelir elde edilebilmektedir.

Tavsiye :  Evde Bakım Maaşına Kredi Veren Bankalar

Bir nevi risk almadan yatırım yapabilmek vadeli hesap ile mümkündür. Ancak bu noktada kişinin ekonomik durumunun iyi olması gerekmektedir. Aksi takdirde bir kazanç elde edilmeyecektir. Genellikle çok zengin iş adamları risk almak istemedikleri zaman bu uygulamaya başvurmaktadır. Bu noktada banka parayı 1 yıl boyunca işletir ve belirli yıllık faiz oranıyla para geri teslim edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir