Anasayfa / Gündem / Bankalardan Alınan Kredi Taksitleri Uzayacak mı?

Bankalardan Alınan Kredi Taksitleri Uzayacak mı?

Bankalardan alınan krediler için uygulanan vade süreleri birçok tüketiciyi ilgilendiriyor. Bu kapsamda birçok bankam müşterisi kredi taksitleri uzayacak mı merak ediyor.

Tüketicilerin her türlü acil nakit ihtiyaçlarında kredi talep ettikleri bankalar, sahip oldukları finansal kaynakları çeşitli yollardan tüketicilere kanalize etmekte ve kredilendirmeler ile onlara sunmaktadır. Bu kapsamda Türkiye’de hali hazırda piyasada bulunan mevduat bankalarının hepsi, kredi ve kredi kartları aracılığı ile tüketicilerin bu ihtiyaçlarına yanıt vermektedir. Bankalardan alınan bu krediler ise bankaya belirli bir vade süresince aylık taksitlerle geri ödenmektedir ve bu vade süresince belirli bir faiz oranı da alınan ana para üzerindne vade süresince işletilmektedir.

Tavsiye :  Güven Damgası Nedir? Nasıl Alınır? E-Ticaret Güven Damgası Neleri Değiştirecek?

Tüketiciler genel olarak aldıkları kredileri kendi bütçelerine göre tercih ederler. Alınan kredinin vade süresi tüketiciler için oldukça önemlidir. Çünkü kişinin aylık ödeme yapabileceği taksit tutarı kendi gelirine göre değişkenlik gösterir. Kimi kredi kullanıcıları sahip oldukları gelirin tutarı gereği çok kısa vadelerle kredi kullanırken, kimileri ise daha uzun vade seçeneklerini tercih etmektedir. Pek tabii ki seçilen vade süresi alınan kredinin tutarına göre de farklılık göstermektedir. Ayrıca unutulmamalıdır ki alınan kredi için seçilen vade süresi ne kadar uzun olursa, ödenecek olan faiz tutarı da o kadar artış gösterecektir. Bu nedenle kredi kullanırken vade süresi tercihinde çok iyi bütçe hesaplaması yapmak gerekmektedir.

Tavsiye :  Enpara.com Nedir? Enpara ile İlgili En Çok Merak Edilenler

KREDİ TAKSİT SÜRELERİNDE ARTIŞ OLACAK MI?

Genel olarak kredi taksit sayısı alınan kredinin türüne göre değişmektedir. Bankalar tarafından genel olarak bireysel ihtiyaç kredileri için maksimum 48 aya kadar, taşıt kredileri için 48 aya kadar ve konut kredileri için ise 120 aya kadar vadelendirme yani taksitlendirme yapılmaktadır. Ancak bugün kredi kullanımı yapan tüketicilerin birçoğu daha uzun vade süreleri ile kredi kullanmak istediklerinden kredi vadeleri uzayacakmı sorusunu gündeme getirmektedirler. Biz de yazımızda kredi vadesi artacakmı sorusuna yanıt vereceğiz.

Tavsiye :  Faizsiz Kredi Nasıl Alınır? Hangi Bankalar ve Kurumlar Verir

Bahsettiğimiz üzere genel olarak taşıt ve bireysel ihtiyaç kredileri için bankalar 48 ay vadelendirme yapmaktadır ancak kimi zaman bu vade süresi çeşitli şartlar altında alınan kredilendirmelerde 60 aya kadar uzayabilmektedir. Konut kredilerinde ise bazı bankaların 240 hatta 300 aya kadar vadelendirme yaptıkları bilinmektedir. Ancak bu spesifik uygulamalar dışında bankaların genel olarak daha uzun vadelerde kredi vermeye başlayacağı ile ilgili gündemde bir bilgi bulunmamaktadır. Eğer BDDK bu konu ile ilgili olarak tüketici taleplerini dikkate alacak olursa ancak o zaman belki bu vade sürelerinde bir uzamanın olabileceği düşünülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir