Anasayfa / Devlet Kredileri / Başbakanlık İşyeri Açma Destek Kredisi Nasıl Alınır? Başvuru Şartları

Başbakanlık İşyeri Açma Destek Kredisi Nasıl Alınır? Başvuru Şartları

Ticari bir girişime atılmak istiyorsanız ve kuruluş aşamasında nakit sıkıntısı çekiyorsanız başbakanlık katkılarıyla düzenlenen kosgeb destek kredisi sizlere yardımcı oluyor. Her geçen gün farklı bir fikirle insanlar bir çok işletme kurmakta. Bu girişimleri için çoğu zaman bankalardan kredi çeken girişimcilere destek veren kurumların başında KOSGEB geliyor.

Kosgeb devlete bağlı bir kurum olup girişimcilere iş kurma fırsatı veriyor. Belirli girişimcilik kurslarından sonra kosgeb kredisi almaya hak kazanan kişiler belirli bir miktar ödenekle ve masrafların belli oranları kosgeb yardımıyla azaltılıyor. Kosgeb 50.000 TL ‘ye kadar hibe verebilmekte ve bir harcaması olan işletmenin harcamasının çoğunlukla büyük bir yüzdesini ödeyebilmektedir.

Tavsiye :  Devlet desteği ile ücretsiz yurt dışı gezisi ve KOSGEB destekli yurt dışı seyahati

Başbakanlık destek kredisi olarak bilinen Kosgeb aslında Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanlığına bağlıdır. Kredi çekmek isteyen kişiler başbakanlık destekleri ile kredi açmak istiyorum derseniz başbakanlık üzerinden değil direkt olarak Kosgeb üzerinden başvurularda bulunmalıdır. 

NASIL İMKANLARI VAR ? 

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı KOSGEB, Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomoideki rolünü ve etkinliğini arttırmak, rekabeti çoğaltmak için girişimcilere fırsat sunan bir kamu kuruluşudur. Girişimcilere işletme kuruluş desteği olarak 2000 TL veren kurum, kuruluş dönemi makine, teçhizat, ofis donanım ve yazılım desteği için 18.000 TL, işletme giderleri desteği olarak ise 30.000 TL geri ödemesiz hibe vermektedir. Bunların hepsini de topladığımızda ortaya 50.000 TL geri ödemesiz destek çıkmakta.

Tavsiye :  Kadın Girişimcilere Devlet Hibe ve Girişim Desteği ( GERİ ÖDEMESİZ )

1 ve 2. Bölgeler için destek oranları %60 olarak belirtilirken, kadın girişimci, gazi, birinci derecede şehit yakını veya engelli girişimciye %80 oranında belirtilmektedir. 3, 4, 5, 6. bölgeler için ise %70 ve diğer saydığımız özel durumlu kişiler için %90 destek oranı sağlanmakta.

Tavsiye :  Oto Yıkama Dükkanı Açmak İçin Devlet Desteği Alınabilir mi?

NASIL BAŞVURULUR ? 

Fikriyle ve girişimciliğiyle birlikte iş kurmak isteyen kişiler Kosgeb’e direk olarak başvurabilir. Ancak bunun için başka bir takım şartlar gerekmektedir. 

– Henüz işini kurmamış ve Kosgeb kursuna katılmış olmak

-İş kurulmuş olsa dahi 31 Aralık 2017 tarihi son olacak şekilde başvuru yapılabilir.

-Son 1 sene içinde kuracağınız iş dalında başka bir iş kurmamış olmak

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir