Anasayfa / Kredi Notu / Başkasına Ait Kredi Notunu Öğrenmek Ne İşe Yarar?

Başkasına Ait Kredi Notunu Öğrenmek Ne İşe Yarar?

Kredi notu, bankaların tüketicileri kredi kullanımlarındaki özenlilikleri açısından değerlendirdikleri önemli bir kriterdir. Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirlenen kredi notu 1 ile 1900 arasında bir puan olup; eğer kişinin kredi notu düşük ise bu durumda bankalar kişiye kredi kullandırmaktan kaçınmaktadır. Çünkü bu kişiler daha önceki kredi ve kredi kartı kullanımlarında borçlarını zamanında geri ödememişlerdir ve bu yönden de kredi notları düşüktür. 

Kredi notu yalnızca bankalar için değil aslında herkes için önemli bir değerlendirme kriteri olmalıdır. Zira özellikle finansal ilişkilerde bulunduğumuz kişilerin kredi notlarını bilmek bu ilişkilerimizdeki güvene önemli ölçüde etki edebilecek bir kriterdir. Bugün bankalar gibi işletmeler ve çeşitli kurumlar da başkalarına borç para vermekte, borca satış yapmakta veya çeşitli finansal ilişkilere girmektedirler. Bu yönden karşıdaki kişinin güvenilirliğini anlamak için bu kişinin kredi notunu bilmek önemlidir. 

Tavsiye :  ING Bank Kredi Notu Sorgulama Hizmeti

Biz size yazımızın devamında başkasının kredi notunu öğrenmek ne işimize yarar sorusuna yanıt vereceğiz ve başkasının kredi notunu öğrenme için ne yapmanız gerektiğini aktaracağız.

1-KİŞİ İLE BORÇ İLİŞKİSİ

Genel olarak borç vereceğiniz kişinin kredi notunu biliyor olmanız size bazı noktalarda ipuçları verecektir. Misal bu kişiye vereceğiniz bir borç var ise ancak kişinin kredi notu kritik seviyelerdeyse, muhtemelen kişi size olan borcunu geri ödemek konusunda da problem yaratacaktır. Zira kişinin bankalar ile olan kredi ilişkisi bir hayli bozuktur.

Tavsiye :  Düşük Kredi Notu En Hızlı Ne Kadar Zamanda Yükselir?

2-KEFİLLİK İLİŞKİSİ

Kredi kullanacak olan bir kişiye kefil olacağınız zaman banka gibi siz de kredi notuna bakmalısınız. Çünkü eğer kişinin kredi notu düşük ise bu durumda bu kredi borcunu ödemeyebilir ve bu durumda da kefil olarak banka tarafından takibe alınacak olan ilk kişi siz olursunuz ve bu durumu yaşamayı kesin olarak istemezsiniz.

Tavsiye :  Garanti Bankası Kredi Notu Öğrenme Hizmeti

3-MAL SATIM İLİŞKİSİ

Bir kişiye veya işletmeye borca ürün satışı yapacağınız zaman kişinin yahut firmanın kredi notunu/risk raporunu biliyor olmanız, bu kişinin size olan satın alımdan borcunu geri ödeme konusunda problem yaratabileceğine işaret eder. Bu durumda bu kişiye mal sevkiyatını borca yapmaktan kati suretle uzak durabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir