Anasayfa / Kredi Notu / Başkasının Kredi Notunu Öğrenme

Başkasının Kredi Notunu Öğrenme

Başkasının Kredi Notunu Öğrenme

Kredi notu firmaların ve bireysel müşterilerin dikkat etmesi gereken bir durumdur. Eğer kredi notunuz düşük ise bankaların size kredi vermesi zorlaşır. Firma bazında ise diğer firmaların sizinle iş yapma girişimleri sonuçsuz kalabilir. Bu doğrultuda ilerisini düşünmek için kredi notunuzu yüksek tutmalısınız. Kendi kredi notunuzu öğrenebileceğiniz gibi başkasının kredi notunu öğrenmek mümkün. Başkasının kredi notunu öğrenebilme imkanınız olduğundan önceden adım atıp hangi firmayla iş yapıp yapmayacağınızı ya da kime kredi verip vermeyeceğinizi araştırır ona göre adımlar atabilirsiniz. 

Tavsiye :  Kefilsiz Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalı?

Kredi notları konusunda bankalar bir işbirliği içindedir. Kredi notu düşük olan, kredi yüzünden kırmızı çizgi yemiş olan müşteriler bankalar arasında bilgi alışverişine tabii tutulur ve kredi almaları imkansız hale gelir. Dokuz bankanın kuruluşu olan Findeks’te tüm kredi notları mevcuttur. Bunun için Fİndeks’e üye olup ”risk raporum” bölümünden bilgilerinizi doldurup raporunuzu gözlemleyebilirsiniz. Başkasının kredi notunu da bu yöntemle öğrenmek mümkün. Findek’e girip ”diğer kişi risk raporu”sekmesine tıklayıp risk raporu sorgulamak istediğiniz kişinin kimlik numarası ve cep telefonu numarasını girmeniz gerekir. Cep telefonuna onay mesajı gittiğinde karşı taraf onay verdiğinde başkasının kredi notunu öğrenmiş olursunuz. 

Tavsiye :  Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileri? ( Kredi notuna bakmayan bankalar )

Aslına baktığınızda başkasının kredi notunu öğrenebiliyor olmak iş yapacak ya da kredi verecek kurumlar için ileriye dönük olumsuzluklar çıkmaması adına iyi bir yöntem. Taksilti alımlarda, büyük meblağların döndüğü işlerde, taşınmazların kiralanması gibi durumlarda başkalarının kredi notunu öğrenmek iş yapacak ortaklar adına önceden gardını almayı sağlıyor. Bu olumsuzluklarla karşılaşmamak adına kredi kartı borçlarınızı eksiksiz ve zamanında ödemek, çekmiş olduğunuz kredi ödemelerini aksatmamak yeterli olacaktır. Bankaların sürekli başkalarının kredi notunu öğreniyor olması ve bu çerçevede kredi notları iyi olanlara daha uygun faizlerle kredi verdiğini de unutmamak lazım 

Tavsiye :  Sorunsuz Kredi Çekmek için Findeks Kredi Notu kaç olmalı?

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir