Anasayfa / Bilgi / Bozuk Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Bozuk Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Ülke genelinde kredi kullanan tüketici sayısı artış göstermektedir. Bu artışın genel sebebi ise, bankalar arasında ortaya çıkan rekabet ile finansman desteği noktasında sağlanan kolaylıklardır. Bunun yanı sıra artık bankalar tüketicinin kredi sicilini her zaman göz önünde bulundurmaktadır.

Ödemelerini düzenli olarak yapan ve bankacılık işlemlerini sıklıkla gerçekleştiren bir kimsenin kredi sicili iyi durumda olmaktadır. Ancak borçlarını ödeyemediği için faiz uygulaması yapılan veya icra durumuna gelen kişinin kredi sicili kötü olmaktadır. İçeriğimizde kredi sicili nasıl temizlenir ve yapılabilecekler konusunda detaylı bilgiler aktarılacaktır.

Kredi sicili ne anlama gelmektedir?

Kredi sicili, ödeme alışkanlıkları ve borç-limit oranlarına göre belirlenmektedir. Gelirle, borç limit oranları endekslenerek kredi sicili oluşmaktadır. Aynı zamanda kredi notu olarak da tabir edilmektedir. Kredi notu Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı Findeks kuruluşu tarafından oluşturulmaktadır.

Tavsiye :  QNB Finansbank Havale & EFT Saatleri

Kredi sicili temizlemek için ne yapılmalıdır?

Kredi notunu yükseltmek isteyen kişi borçlarını düzenli olarak ödemelidir. Eğer kişi merkez bankası tarafından kara listeye alınmışsa, Merkez Bankası’na kara listeden çıkmak için dilekçe yollamalıdır.

Bu süreçte kişinin 5 yıl boyunca ödemelerini düzenli olarak ödeyip ödemediği göz önünde bulundurulur. Sorumluluğunu düzenli olarak yerine getiren kişi kara listeden çıkabilmektedir.

Kredi sicili düşük olan kişilerin dezavantajları

Kredi notu düşük olan kişiler bankacılık işlemlerinde birçok zorlukla karşılaşmaktadır. Banka, bu kişilere kredi veya kredi kartı verirken çekingen davranmakta ve genellikle reddetmektedir. Çünkü kişinin daha önce ödemesini düzenli olarak yapmadığı göz önünde bulundurulmaktadır.

Tavsiye :  Konut Kredisi Çekmek İçin Kredi Notu En Az Kaç Olmalı ( Detayları Öğren )

Banka tüketiciye verdiği krediyi faiziyle belirli bir süre sonra tahsil etmektedir. Eğer banka geri ödemeyi tahsil edemez ise, sıkıntılar yaşar ve tüketici için de sıkıntılı süreçler başlar.

Kredi sicili risk taşıyan kişiler, kefil ön şartsız kredilerde bile kefil göstermek durumunda olabilmektedir. Günümüz şartlarında da kefil bulmak bir hayli zordur. Çünkü yakın bir kimse bile, borcunu ödeyemeyecek durumda olan bir kişiye kefil olmak istemez. Kefil olan kişi de bir anlamda ödemelerden sorumlu olmaktadır.

Tavsiye :  En Kolay Yoldan Kredi Almak

Hangi aralıklarda kredi kullanma ihtimali yüksektir?

Kredi notu 1-699 aralığında olan kişiye banka yüksek riskli gözüyle bakmakta ve çok düşük ihtimalle kredi sağlamaktadır.

Kredi notu 700-1099 arasında olan tüketici orta riskli grubunda yer almaktadır. Düşük ihtimalle kredi sağlanmaktadır.

1100-1499 aralığında olan kişiye banka düşük riskli gözüyle bakar. Tüketicinin gelirine bağlı olarak finansman sağlanır.

1500-1699 kredi notu aralığında olan kişiler iyi bir kredi notuna sahiptir. Yüksek ihtimalle kredi sağlanır.

1700-1900 arası kredi notuna sahip olan tüketicilere çok iyi grubunda yer alır. Çok yüksek bir ihtimalle kredi sağlanır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir