Anasayfa / Gündem / Ceviz Yetiştiriciliğinde Devlet Desteği Nasıl Alınır? Başvuru Şartları

Ceviz Yetiştiriciliğinde Devlet Desteği Nasıl Alınır? Başvuru Şartları

Son yıllarda ceviz ithali 50 bin tonlara ulaşınca, Orman Genel Müdürlüğü (Ceviz Eylem Planı) hazırladı ve bu plan kapsamında önemli teşvikler getirdi. Ceviz yetiştiriciliğinde devlet desteği nasıl alınır? Ceviz yetiştiriciliği için devlet desteği şartları nelerdir? Detaylar yazımızın devamında.

Devletimiz tarımla uğraşan vatandaşlarını teşvik etmek, onlara katkı sağlamak için birçok tarımsal alanda önemli teşvikler vermeye çalışıyor.Birçok alanda teşvik kredisi, hibe fırsatları sunarak çiftçiliğin gelişmesini amaçlıyor. Bu desteklerden biri de  ceviz üreticileri için başlatıldı.ülkemiz ceviz ithal eden bir ülke haline gelince ve ithalimiz 50 bin tonları bulunca, çiftçinin bu konuda teşfik edilmesi şart oldu.Bu konuda Orman Bölge Müdürlüğü Bie eylem planı çıkardı.Yerli üretimi artırmak,istihdamı çoğaltmak için çalışmaları başlattı.Çiftçiye hem ceviz üretmesi için destek verilmeye, hemde nasıl üreteceği konusunda bilgilendirilme yapılmaya başlandı.

Tavsiye :  Evde Bakım Parasını Kimler Alabilir? Başvuru Şartları Nelerdir

Eğer ceviz üretmek ve devlet desteğinden faydalanmak istiyorsanız,öncelikle bir proje hazırlamalısınız ve projenizle birlikte,  İl Tarım Müdürlüklerine ve İlçe Müdürlüklerine başvuruda bulunmanız gerekir.Yaptığınız başvurudan sonra  ekim yapacağınız alanın toprak analizleri yapılır.

Toprak analizinden sonra cevizi ne sıklıkla dikmeniz gerektiği,büyüklüğü,elektrik ve su kullanım durukları değerlendirilir buna göre kredi durumunuz ayarlanır.Tabi kullanacağınız kredi en fazla  500 dekanlık bir araziyi kapsamalıdır.Ceviz üretim desteği yaklaşık dönüm başına bin TL kadar olmaktadır.Kredinin geri ödeme vadesi ise 15 yıldır.

Tavsiye :  Bu yıl kurbanlık fiyatları ne kadar arttı? ( 2018 Yılı Kurbanlık Fiyatları )

Devlet tarafından getirilen bu teşvikler üreticinin ve toprağı olanların ilgisini fazlasıyla çekti.Ceviz üretiminde büyük bir artış başladı,ki buda destek projelerini de hızlandırdı ve teşvik kapsamına proje yapım bedeli, arazi hazırlığı, 3 yıllık bakım masrafı,fidan dikim bedelleride konuldu.Eğer ceviz Yetiştiriciliği kredisini Asli orman ürünü veren ağaç türleri ile yapılan ağaçlandırma kapsamından kullanırsanız geri ödemeniz  30 yıl sonra faizsiz olarak yapabilirsiniz.

Tavsiye :  Ücretsiz Forex Eğitimi Nereden Alınır? ( Detayları Keşfet )

CEviz ithal eden bir ülkeyiz,kendi cevizimizi iç piyasada tüketiyor birde ithal ediyoruz.Oldukça önemli bir besin maddesi olan ve severek tükettiğimiz cevizin şuan büyük bir bölümünü İran’dan ithal ediyoruz.Devletin vermiş olduğu desteklerle bunun önüne geçilmesi isteniyor.Aynı zamanda kırsal kesimde yaşayan vatandaşlar içinde bir istihdam sahası oluşturulmuş oluyor.Böylelikle kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarında yaşam kalitelrini yükselterek daha rahat bir hayat imkanı sunuluyor.Dahada önemlisi yapılan bu teşvikler kapsamında ceviz satan bir ülke haline gelerek ülke ekenomimize 160 milyon TL kadar destek sağlaması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir