Cumartesi , Aralık 15 2018
Anasayfa / Devlet Kredileri / Ceviz Yetiştiriciliğine Devlet Desteği

Ceviz Yetiştiriciliğine Devlet Desteği

Üretmek ülke ekonomisinie en büyük katkıdır. Bu konuda devlet üreticilere tarım alanında birçok üründe devlet desteği sağlayarak üretmelerine, ekonomiye katkı sağlamalarına, istihdam yaratmalarına ve üreticilerin kendilerinin de kazanmalarına fırsat sunuyor. Ceviz yetiştiriciliğine devlet desteği nedir ve nasıl faydalanılır? İşte tüm detaylar.

Birçok kişi ülke de istihdam edilmeyi beklerken bu tür teşvikler hem kendi işini yapmayı sağlıyor hem de arazilerin değerlendirilmesi gibi önemli bir hizmet sunuyor.

Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Desteği Nedir

Sayfa İçerikleri

Eğer kendi bahçenizi değerlendirmek ya da değerini kaybetmiş orman arazilerini kullanıma açıp kazanıma sunmak sunmak istiyorsanız devlet bu konuda size destek sağlıyor. Buralara ceviz fideleri ekip ithalat ve ihracata büyük katkı sağlayıp hem kazanç sağlayabilirsiniz hem de devlete katkı yapabilirsiniz. Kendi bahçeniz araziniz varsa bu sıkıntı olmayacaktır. Ama kendi araziniz yoksa devlet bukonuda da size öneriler sunuyor. Öncelikle az önce değindiğimiz gibi değerini kaybetmiş orman arazileri ve devlet hazinesine ait arazileri kiralama yöntemiyle bu teşvikten yararlanıp ceviz yetiştirebilirsiniz.

Devlete Ait Araziler Nasıl Kiralanır

Kiralamak istediğiniz arazi için öncelikle Orman Genel Müdrlüğü’ne dilekçe yazmanız gerekir. Kiralanacak araziler her yıl belirli dönemde Müdürlüğün intenet sitesinde üreticiler paylaşılıyor. Eğer bu araziyi kiralamak için birden fazla kişi müracat ettiyse devreye kura yöntemi giriyor ve bu yöntemle kiralanacak arazinin sahibi belirleniyor. Kurayı kazanan üretici bir proje hazırlayıp bunu Orman Genel Müdürlüğüne sunması lazım. Kura çekimini takip eden 90 gün içinde hazırlamanız gerektiğini unutmayın. Eğer projeniz onay alıp arazinin sizde kalması belirlenirse öncelikle 49 yıllığına size kiralanacaktır. Bu yöntem orman arazileri için geçerlidir. 

Tavsiye :  Devlet Destekli İşyeri Açma İş Kurma Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet hazinesine ait arazilerin kiralanma şekli ise şehrin ya da ilçenin devlet dairelerinde Valilik, Kaymakamlık, Defterdarlık ve Maliye Bakanlığı gibi kurumlarda ilana çıkartılır. Eğer şehirde ise Valilik ve İl Emlak Müdrülüklerine, ilçe de ise Kaymakamlık ve İlçe Mal Müdürlüklerine başvuru yapılır.  Başvuruyu yine bir dilekçe ile yapmalısınız. Proje hazırlayıp onay aldığınız takdirde 10 yıllığına araziyi kiralayabilirsiniz. Kira bedelini 4 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz. 

Devletin size sunacağı kredi arazinin büyüklüğü, özellikleri, ne kadar dikim yapacağınız gibi kriterler dahilinde belirlenecektir. Arazinin dönümü başına 1.000 TL’ye kadar teşvik verilmektedir. Verilen teşviği 15 yıl sonra ödemeye başlıyorsunuz. Alacağınız destekler üretim zamanında yapacağınız harcamalar dahilinde size verilecektir. Ve harcamaları faturalandırarak ancak alabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir