Anasayfa / Bilgi / ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır? Kimler ÇKS Belgesi Alabilir?

ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır? Kimler ÇKS Belgesi Alabilir?

Tarım ve hayvancılık alanındaki faaliyetlerde özel avantajlı krediler sağlanmaktadır. Ancak bankalardan bu talepte bulunan vatandaşların muhakkak Çiftçi Kayıt Belgesi (ÇHK) sahibi olması gerekmektedir. Resmi Gazete’de ÇKS belgesi için atılması gereken adımlar aktarılmıştır. İçeriğimizde çiftçi kayıt belgesi nasıl alınır sorusunun yanıtını vereceğiz.

Çiftçi Kayıt Belgesi ne işe yarar?

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan ve bankanın özel avantajlarından faydalanmak isteyenler için ÇHK belgesi olmazsa olmazdır. Burada kamu bankaları başta olmak üzere özel bankalar da önemli avantajlar sağlamaktadır.

ÇHK sahibi birey, devletin genç çiftçi projeleri kapsamında sağladığı hibelerden faydalanabilmektedir. Tarımsal Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası tarafından sunulan faizsiz kredi olanakları mevcuttur. Kamu bankalarının yanında özel bankalardan sağlanan özel avantajlı krediler için de ÇHK sahibi olmak gerekmektedir. Çiftçiye özel geri ödeme imkanları sağlayan çiftçi kredi kartları için de ÇHK gerekmektedir.

Tavsiye :  Akbank Genel Müdürlüğü İletişim Bilgileri

Bağ-Kur sistemi üzerinden emekli olmayı planlayan çiftçilerden de ÇKS belgesi talep edilmektedir.

ÇHK belgesi nasıl çıkarılır?

ÇHK belgesi başvuruları 2 farklı kanaldan gerçekleştirilmektedir. İlki, e-devlet sisteminden giriş yaparak başvuru formunun doldurulmasıdır. İkinci bir yol ise, çiftçi kayıt sistemi başvuru formudur. Burada gerekli başvuru formu doldurulduktan sonra, ilgili ilçe tarım müdürlüklerine teslim edilmesi gerekmektedir. Gerekli belgeler teslim edildikten kısa bir süre sonra ise kart sahibinin kartı alması talep edilmektedir.

Tavsiye :  Tüm Borçlarını Şekerbank’a Taşıyanlara Özel 100.000 TL’ye Kadar Kredi Kampanyası!

ÇHK belgesi için hangi belgeler gerekmektedir?

Çiftçi Kayıt Belgesi için başvuru hangi kanaldan gerçekleştirilişe gerçekleştirilsin, birtakım belgeler Tarım Müdürlüklerine teslim edilmelidir.

Bu belgeler ise,

Kullanılan arazi sahibinin kimlik belgesi fotokopisi, arazinin tapu kayıt öneği, tarım yapılacak yer kira ise kira kontratı talep edilmektedir. Döner sermaye yardım belgesi ve çhk taahhütnamesi yapılması gerekmektedir.

Tavsiye :  Senetli Konut Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler? Mağdur Olabilirsiniz

Devlet bazen kişinin ÇHK belgesini güncellemesini talep edebilmektedir. ÇKS belgesinin güncellemesi için gerekli belgeler de yine Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Bu durum daha çok devlet desteği almak isteyen kişiler içindir. Güncelleme sağlanması için gerekli belgeler ise;

ÇKS güncelleme bşavuru formu, döner sermaye makbuzu, kira kontratnamesi ve muvaffakatnamedir. Evraklar, ilçe müdürlüklerine teslim edilmelidir. Yeni ÇKS belgesi ise 5 gün içerisinde teslim edilmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir