Anasayfa / Devlet Kredileri / Devlet Destekli Düşük Faizli Evlilik Kredisi Fırsatları

Devlet Destekli Düşük Faizli Evlilik Kredisi Fırsatları

Evlilik hayalleri kuran çiftler, evlilik sürecinde maddi anlamda sıkıntılar yaşayabilmekteler. Bu anlamda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yeni evlenecek çiftler için devlet destekli faizsiz evlilik kredisi sağlamaktadır. İçeriğimizde yeni evlenecek çiftlerin evlilik kredisi başvurusu detaylarına yer vereceğiz.

Faizsiz evlilik kredisi için aranan şartlar

Maddi anlamda yaşanan sıkıntıyı belgelemek,

18-24 yaş aralığında olmak,

Adli sicil kaydı temiz olmak,

İlk evlilik yapmak aranan şartlara arasındadır.

Yaş üst sınırı, çiftlerden birisinin üniversite öğrenimini devam ettirmesi halinde 26 olabilmektedir. Devlet destekli sağlanan kredi tutarı 10.000 TL’dir. Banka, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile anlaşmalı olduğundan faiz talep edilmemektedir. Çiftler, borçlarını geri ödemeye ise 1 yıl sonra başlamaktadır. Eğer aile çocuk sahibi olmuşsa, bu süre 1 yıl daha uzatılabilmektedir.

Tavsiye :  2018 Devlet Destekli Faizsiz Krediler

Faizsiz ödemeler için 48 ay vade imkanı tanınmaktadır. Eğitim hayatını devlet yurtlarında sürdürenler için ise erteleme süresi 2 yıldır.

Devlet destekli kredi veren bankalar

Türkiye’de hizmet vermekte olan Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank kredi veren bankalar arasındadır. Ülkemizde hizmet veren bu 3 kamu bankası, faizsiz kredi sağlayan bankalardandır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile anlaşmalı olan kamu bankaları, evliliğe teşvik etmektedir. Evlenmek isteyen ancak maddi imkansızlıklar yaşayan ailelere bu anlamda çok önemli fırsatlar tanınmaktadır.

Tavsiye :  Oto Yıkama Dükkanı Açmak İçin Devlet Desteği Alınabilir mi?

10.000 TL üst sınırlı evlilik kredisi için toplam 5 yıllık ödeme süresi belirlenmiştir. Yukarıda da Bakanlık tarafından belirtilen bütün kriterleri sağlayan çift, evlilik kredisi alabilmektedir

Çeyiz hesabı

Bakanlar Kurulu tarafından 16 Aralık 2016’te çeyiz hesabı uygulaması yürürlüğe girmişti. Yüzde 20’ye varan oranla 5 bin TL devlet katkısı sağlanmaktadır. Çeyiz hesabı uygulamasından sadece 27 yaşından önce ilk evlilik yapan T.C. vatandaşları faydalanmaktadır. Uygulamadan yararlanacak kişinin bütün bankalara mevduat hesabı açtırması gerektirmektedir. 18 yaşından küçük vatandaşların ebeveynlerinin hesap açtırması da çeyiz desteği almaya yeterli olmaktadır.

Tavsiye :  İş Kurmak İsteyen Bayanların Başvurabileceği Faizsiz Devlet Destekli Krediler

Koşullar

Uygulama kapsamında evlilik tarihinden en az 3 yıl boyunca aylık en az 100 TL yatırılması gerekmektedir. Ödemeler üçer aylık olarak yapılmaktadır. 3-4 yıl arasında ödeme tutarının yüzde 10’u kişiye çeyiz hesabı olarak ödenmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir