Anasayfa / Devlet Kredileri / Devlet Teşvik Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Devlet Teşvik Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Türkiye’de ekonominin kalkındırılması ve özellikle ulusal para biriminin değerinin artırılarak, döviz kurlarının dengeli bir seviyeye getirilebilmesi için çok önemli çalışmalar yürütülmektedir. Bu yönden devletin de desteklediği bir takım projeler vardır ve bu projeler ile yatırımcılar iş kurmaya teşvik edilmekte, girişimcilere kuracakları işlerde önemli destekler verilmektedir. Özellikle son dönemde başlatılan istihdam seferberliği ile beraber yerli üretimin de artırılarak Türkiye’de ekonomik olumlu gelişmelerin başlaması hedeflenirken devlet tarafından bir takım teşvik ödemeleri gerçekleştirilmektedir.

TEŞVİK KREDİSİ NEDİR VE NASIL ALINIR

Teşvik kredisi tekil olarak tek bir kurumun vermekte olduğu bir ödeme değildir. Teşvik kredisi genel olarak devlete bağlı organların girişimcilere ve yatırımcılara tahsis ettiği bir kredidir. Bu kredi genel olarak devlet hazinesinden ve çeşitli fonlardan edinildiğinden faiz uygulaması da yapılmamaktadır ve ayrıca teşvik kredileri için uzun vadeli ödeme olanakları sağlanmaktadır. Bu sayede yatırımcılar ve girişimciler çok avantajlı olanaklar ile kredi sahibi olabilmekte ve ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler.

Tavsiye :  Devlet Faizsiz Düğün Kredisi Veriyor Mu?

KOSGEB’TEN FAİZSİZ KREDİ İMKANLARI

Türkiye’de girişimcilerin işlerini kuracakları zaman gerekli gördükleri finansal kaynakların sağlanması ve KOBİ sayısının artırılarak hem istihdam hem de yerli üretim artırılması için KOSGEB tarafından hibe ve kredi imkanı sunulmaktadır. Bu anlamda uygulamalı girişimcilik sertifikası olan ve iş projesini KOSGEB’e sunarak onay alan kişiler KOSGEB’ten 50 bin TL tutarında hibe ödemesi alabilmekte ve ayrıca 100 bin TL’ye kadar da kredi kullanabilmektedirler. 

Tavsiye :  72 Ay Vadeli Traktör Kredisi Veren Bankalar ( DEVLET DESTEKLİ DOSYA MASRAFSIZ )

ESNAF VE SANATKARLAR KREDİ VE KEFALET KURUMU

Esnaf olarak piyasada kendi işini yapmakta olan kişilere Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi aracılığı ile kredilendirme sağlanmaktadır. Bu anlamda faizsiz teşvik kredisi veren bankalar arasında yer alan Halkbank’tan kanalize edilen kredi ile esnafların kalkındırılması hedeflenmektedir.

Tavsiye :  2018 Devlet Destekli Faizsiz Krediler

Genel olarak bu anlamda teşvik kredisi almak için yapılması gerekenler arasında kredi risk raporunu olumlu yönde tutmak ve belgelenebilir yeterli bir geliri ortaya koymak yer almaktadır. Eğer şartlarınız uygun değilse kooperatife yapılacak olan kredi başvurunuz reddedilecektir. 

Bu anlamda Ziraat Bankası da ziraat bankası hayvancılık kredisi uygulamaları ile hayvancılık işi ile uğraşmakta olanlara kredilendirme sağlamakta ve çok düşük faiz oranları uygulamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir