Anasayfa / Bilgi / E-,Devlet Bağkur Borç Sorgulaması Nasıl Yapılır

E-,Devlet Bağkur Borç Sorgulaması Nasıl Yapılır

Ülke genelinde hak sahibi olmak isteyen kişilerin düzenli bir iş hayatının olması gerekmektedir. Primleri düzenli olarak ödenen bütün bireyler, ülke genelinde sosyal ve sağlık haklarına sahip olmaktadır. Bu noktada kişi prim ödemelerini kendisi de gerçekleştirebilmektedir.

Bağkur’dan faydalananlar, e-devlet sistemi üzerinden haklarını takip edebilir. Kendi verdiği hizmetleri vatandaşlara sunan kişiler, kendi primlerini düzenli olarak ödemeleri halinde emekli olabilmektedir. İçeriğimizde, Bağkur borç sorgulama işlemlerinin nasıl gerçekleştirildiği ve detayları yer alacak.

Borç sorgulama işlemi gerçekleştirme

Bağ-Kur borç sorgulama işlemleri Ziraat Bankası intenet bankacılığı ve e-devlet sistemi üzerinden öğrenilmektedir.

Tavsiye :  Ev Hanımlarına Gelir Belgesiz Düşük Faizli Kredi Veren Bankalar

E-devlet sisteminden borç sorgulama işlemi gerçekleştirmek için; BU LİNKTEKİ adresten faydalanabilirsiniz.

 Bu bağlantıdan ‘’Sorgu Tipine’’ tıklayarak ‘’4B Sigortalı Ödemeleri’’ bölümüne tıklanmalıdır. Daha sonra ‘’Sorgu Tipi’’ kısmından ‘’Bağ-Kur Cari Dönem’’ butonu seçilmelidir.  Böylelikle kişi gerekli bilgileri doldurduktan sonra Bağ-Kur geçmiş dönemindeki borçları görüntüleyebilmektedir.

Bağ-Kur nedir?

Bağ-Kur, devlet ve özel sektörde çalışamayan kişilerin emekli olabilmek için tercih ettiği bir sistemdir. Emekli Sandığı ve SSK üzerinden prim ödemesi yapılmayan vatandaş, Bağ-Kur sistemiyle emekli olabilmektedir. Burada 15 ve 25 yıllık ödemeler yapılmaktadır. Sisteme yapılan ödemeler sonrasında, mevzuat gereğinde yaşını dolduran kişi emekli olabilmektedir.

Tavsiye :  Ziraatbank Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Böylelikle kişi hem sosyal kurumlardan faydalanabilir hem de emekli olabilmektedir. Bağ-Kur emeklileri yüksek ücretli ilaçları alırken büyük avantajlara sahiptir. Sağlık hizmetleri için ödenmesi gereken tutar yüzde 20’dir.Hastanelerden alınan yüksek fiyatlı ilaçlar için ise sadece katkı payı ödemesi gerçekleştirilir.

Aynı anda hem SSK hem de Bağ-Kur için prim ödeyen kişi emekli olamamaktadır. Ancak eşinin emekli olmasını isteyen kişiler, bir kurumu seçerek prim ödemeleri yapmalıdır.

Tavsiye :  Garanti Bankası Tarım Sektörü Destek Paketinden Kimler Yararlanabilir?

Hem sigortalı hem de Bağ-Kurlu olunur mu?

Bir vatandaş aynı zamanda hem sigortalı hem de Bağ-Kurlu olamaz. Bu şekilde, Bağ-kur için yapılan ödemeler tamamen geçerliliğini kaybedecektir. Üstelik sigorta gününde de hiçbir ilerleme görülmeyecektir.

Kişi bu ikisinden birini tercih etmelidir. Burada kişi kendisi için daha avantajlı olanı tercih edebilmektedir. Kişi Bağ-Kur ile hangi gruba girdiğini ve nereden emekli olabileceğini öğrenebilmektedir. Böylelikle kişi emekli olabilmek için prim ödemelerini rahatlıkla gerçekleştirebilmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir