Çarşamba , Kasım 21 2018
Anasayfa / Bilgi / Engelli Araç ÖTV İndirimi Nasıl Hesaplanır? Ne Kadar İndirim Olur

Engelli Araç ÖTV İndirimi Nasıl Hesaplanır? Ne Kadar İndirim Olur

Türkiye’de bulunan toplam engelli sayısı 8 milyonu aşmaktadır. Devlet tarafından hem engellilere hem de yakınlarına bir çok destek verilmektedir. Özellikle ülkemizde son dönemde engelli vatandaşlarımıza yönelik bir çok avantaj sunulmaktadır ve halkımızın duyarı artmaktadır. Engelli vatandaşlarımıza yönelik çıkan yasalar sonucunda da ; Bazı vergilerden muaf tutulma, fabrikalarda zorunlu çalıştırılma, ÖTV indiriminden yararlanıp araç alma gibi bir çok avantajlar sağlanmıştır. Otomobil almak isteyen engelli vatandaşa sağlanan ÖTV indirimi de bu sağlanan avantajlardan bir tanesi. Engelli olan vatandaşlar, aracın motor hacmi 1600 cm3’ü geçmediği sürece Özel Tüketim Vergisi olarak alınan (çevre kirletme vergisi) vergiden muaf oluyorlar ve bu haktan yararlanmak isteyen engelliden de istenen sağlık raporunda yüzde 40 engelli olması yeterli oluyor. Fakat engelli olan kişinin engeli yüzde 90’dan fazla ise alınan yeni otomobili 3. derece akrabalarına kadar kullanabilme hakkı veriliyor. ÖTV tutarları da son dönemde yapılan zamlarla birlikte hayli yükseldi. Araçların pahalılaşmasında artan döviz kurunun da oldukça etkisi gözükmektedir.

Tavsiye :  Yapı Kredi World Kredi Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır

Engelli olan birey, tam teşekküllü hastaneden yüzde 90’ın üzerinde alacağı bir rapor ile ÖTV indiriminden tam olarak yararlanmaktadır. %90 Oranından fazla engeli bulunan kişiler alacakları ÖTV indirimli araçlarını kendilerinin kullanacak durumu olmadığı için 3.derece yakınlarına kadar bu aracı kullanabilirler. Ortopedik engeli bulunan kişiler de aynı şekilde indirimin tamamından yararlanabiliyorlar. %40 ile %90 arasında kalan engeli vatandaşlarise araçlardaki ÖTV indiriminin belirli bir kısmından yararlanabiliyorlar. %40 ile %90 arasında ki oranlar da engelli olan kişilerin eğer ki araçlarında özel donanım sağlanmışsa bu kişiler H sınıfı ehliyet almak zorundadırlar ve araçları kendileri kullanmak zorundadırlar.

Tavsiye :  En Fazla Ne Kadar Eğitim Kredisi Çekilebilir?

ÖTV İNDİRİMİ NASIL HESAPLANIR

Bayii satış fiyatı 70.000 TL olan bir araç almak istersek; Aracın ÖTV oranı %50’dir. Aracın Ham fiyatı 39.500 TL olup, ÖTV tutarı ise 19.750, KDV tutarı ise 10.680 TL yaklaşık olarak hesaplanır. Aracın ÖTV indirimli fiyatı ise Bayii Satış fiyatı – (ÖTV tutarı * kdv) olarak hesaplandığında, indirimli satış fiyatı : 46.666 TL olmaktadır. Böylece kazanç, 23.333 TL olur.

Tavsiye :  TEB Cebe Havale İşlemi Nasıl Yapılır

ÖTV İNDİRİMİNDEN FAYDALANANaN ARAÇLAR

Motor silindir hacmi 1.600 cm3 ü aşmayan insan taşımaya tahsis edilmiş binek otomobiller. Motor silindir hacmi 2.800 cm3 ü aşmayan eşya taşımaya tahsis edilmiş panelvan, kamyonet gibi otomobiller. ÖTV indirim oranı % 45 ’tir. İndirimden yararlanmak için aracın sıfır olması şartı bulunmaktadır. 2. el araçlara ötv indirimi uygulanmamaktadır. Bu indirimler araçtan araca değişebildiği gibi bayilerde de aynı aracı farklı fiyatlarda bulabilmek mümkün. O yüzden otomobil satın almadan önce bayileri dolaşmakta fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir