Anasayfa / Hibe / Engelli Girişimci Vatandaşa Yüzde 90 İşyeri Açma Hibesi Başvuru Şartları

Engelli Girişimci Vatandaşa Yüzde 90 İşyeri Açma Hibesi Başvuru Şartları

KOSGEB birçok vatandaşa kendi işlerini yapmaları konusunda destek olmaktadır. Bu destekler arasında hibeler ile sıfır faizli krediler yer almaktadır. KOSGEB normal vatandaşlara bu desteği sağlarken engelli olan vatandaşların kendi işlerini yapmak istediklerinde onlara da belirli oranlarda hibe ve kredi yardımında bulunmaktadır. Engelli vatandaşlara 5 bin Türk Lirasından 50 bin Türk Lirasına kadar hibe yardımında bulunan KOSGEB kadın, gazi, şehit yakını adaylara da bu imkanı sağlamaktadır. % 90 işyeri açma hibesi sunulan engelli vatandaşlar bu hibe için belirli şartları taşımaları gerekmektedir.

KOSGEB ENGELLİ VATANDAŞLARA HİBE DESTEĞİNİN ŞARTLARI NELERDİR

Tavsiye :  KOSGEB 50 Bin Lira Hibe Kredi Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Engelli vatandaşların işyeri açması için % 90 hibe kredisi veren KOSGEB bu hibe için engelli olana vatandaşların engellilik derecelerini bir doktor raporuyla belgelemelerini istemektedir. Rapor sunmadan başvuru yapan engelli vatandaşların başvuruları iptal edilecektir. Askerde engelli olan ve operasyonlar sonucu gazi olan vatandaşlarda bu hibe desteğinden yararlanmaktadır. İşyeri açma hibesini alabilmek için KOSGEB’in belilediği iş alanlarından birini yapmak zorundasınız. KOSGEB bu konuda bir liste belirledi bu listeye ulaşmak için KOSGEB’in resmi web adresine girmeniz yeterli olacaktır. Engelli adaylar normal vatandaşlardan hibe alma konusunda % 20 ayrıcalıklı olacaklardır. %90 işyeri açma hibesini somut bir rakam ile açıklayacak olursak 50 bin Türk Lirası bir işyeri için % 90 hibe alan bir engelli vatandaşımız 45 bin Türk Lirası KOSGEB’ten hibe alabilmektedir. İşletmenizi açıp bir yıl faaliyette bulunduktan sonra 100 bin Türk Lirasına kadar da faizsiz kredi çekme imkanınız vardır. 

Tavsiye :  İş Kurmak İsteyenlere Tubitak Tarafından Yeni Hibe Müjdesi

KOSGEB % 90 işyeri açma hibesi için engelli vatandaşlardan bazı şartlar istemektedir. Öncelikle vatandaş KOSGEB’in açtığı girşimcilik kursuna katılması gerekir. Bu kursu başarıyla bitirmek ilk şarttır. Engelli aday en az % 40 engellilik raporunu bir sağlık kuruluşundan alması gerekir. KOSGEBE’e kayıt olduktan sonra yapacağı iş ile ilgili bir proje hazırlayıp bunu teslim ederek hibe onayının çıkmasını beklemektedir. Eğer en az % 40 engellilik durumunuz var ise kendi işinizi yapmak istiyorsanız KOSGEB’in % 90 oranında işyeri açma hibesini almak için gerekli şart ve koşulları sağlayıp KOSGEB’e şahsen başvurmanız gerekmektedir. Daha sonra KOSGEB’in diğer desteklerinden yararlanmak için başvuru yapmaya devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir