Anasayfa / Esnaf Kredisi / Esnafa Faizsiz Kredi Ne Zaman Verilecek? Yeni Kredi Var mı?

Esnafa Faizsiz Kredi Ne Zaman Verilecek? Yeni Kredi Var mı?

Esnafa KOSGEB tarafından verilen faizsiz kredi başvuru süreleri uzatıldı. Başvurular için son gün 2 Haziran.

KOSGEB ile anlaşmalı olarak bir çok banka esnaflara faizsiz kredi sağlamaktadır. Bu kredi imkanından faydalanmak ise özellikle son dönemkdeki ekonomik gerilim nedeni ile esnaflar için çok önemlidir.

Esnaflar için önemli bir fırsat olarak gündeme gelen faizsiz olarak sağlanan bu kredinin başvuruları geçen gün sona ermişti. Ancak KOSGEB’ten müjdeli haber geldi!

BAŞVURU SÜRELERİ UZATILDI

Bu sene için geçerli son başvuru tarihinin uzatılması ile esnaflar sevindiler. KOSGEB ile ilişiği bulunan bankalar esnafların başvurularını 2 Haziran tarihine kadar almaya devam edecekler. Bazı esnaflar bankalara borçlarının bulunması nedeni ile geri çevrildiler ancak buna da çözüm bulundu. Esnaflar bankalarına olan borçları yapılandırarak 6 ay içerisinde ödeme sözü vermeleri halinde bu krediden faydalanabilecekler.

Tavsiye :  Halkbank Sıfır Faizli İşletme Kredisi Kampanyası Şartları

KİMLER YARARLANABİLECEK?

Kredinin kefaletiyle ilgili de KOBİ’lere destek vereceklerini kaydeden Özlü,  “Bankalarla yapacağımız protokole Kredi Garanti Fonu AŞ ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği de taraf olacak. Protokol yapılan bankalar, teminat ve kefalet konusunda daha olumlu değerlendirme yapacaklar. Bir önceki programa başvuran ama destekten yararlanamayan yaklaşık 230 bin KOBİ’mizden gerekli şartları taşıyanlar bu destekten faydalanabilecek. Altını çizerek ifade ediyorum bu KOBİ’lerimizin tekrar başvuru yapmalarına gerek yok. Onların önceki başvuruları geçerli sayılacak. Ayrıca daha önce başvuru yapamayan özellikle mikro işletmelerimizin yeni başvuru yapmalarına da imkan sağlayacağız Başvuru yapan tüm işletmeler güvenlik soruşturmasından geçirilecek. Güvenlik soruşturmasında sorun çıkmayanları, çalışan sayısı ve Net Satış Hasılatı daha az olandan başlayarak sıralayacağız. Mikro işletmeler, yani yıllık net satış hasılatı 1 milyon liranın altında olan ve 10 kişiden az çalışan sayısı olan işletmeler destekten öncelikli olarak yararlanacaklar.” dedi.

Tavsiye :  Dış Ticaret Kredisi Nasıl Alınır? Dış Ticaret Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Kredi uygulaması başvuruları için ekranı açan Özlü, başvuruların başladığını ve 20 Şubat’a kadar “sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr” intenet adresinden başvuruda bulunabileceklerini belirtti.

HANGİ BANKALARLA ANLAŞMA YAPILDI?

KOBİ’lerden başvuru öncesinde KOSGEB veri tabanına kayıtlı olma şartı aramadıklarına işaret eden Özlü, “Desteğe hak kazanan KOBİ’lerin, kredi kullanımından önce KOSGEB veri tabanına kayıt olmaları ve onaylı KOBİ Bilgi Beyannameleri’ni oluşturmaları gerekecektir. İnşallah 27 Şubat 2017 tarihinden itibaren Kredi Faiz Desteği’ne hak kazanan işletmelerimiz belli olmaya başlayacak. Hak kazanan işletmelerimize SMS ve bilgilendirme e-postası göndereceğiz. Bu aşamadan sonra belirlenen işletmeler bankalara başvurarak kredi işlemlerini başlatabileceklerdir. Akbank, Denizbank, QNB Finansbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ile Ziraat Bankası ile protokol yaptık” açıklamalarında bulundu.

Tavsiye :  Faizsiz Esnaf Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir

DAHA ÖNCEDEN BAŞVURANLAR NE OLACAK?

Özlü, şartları sağlayan ve daha önceden başvuru yapanları değerlendirmeye alacaklarını ifade ederek, “Yaklaşık piyasaya 10,3 milyar liralık bir kredi girecek. Bu krediyi şartları sağlayanlara kullandıracağız” ifadelerini kullandı.

Bakan Özlü, ayrıca illere kontenjan verileceğini, adil bir şekilde tüm illerdeki mikro işletmecilerin bu imkandan faydalanmalarını sağlayacaklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir