Anasayfa / Kredi Notu / Findeks Kredi Notu Renginin Sarı Olması Ne Demek?

Findeks Kredi Notu Renginin Sarı Olması Ne Demek?

Findeks kredi notu sisteminde minimum kredi notu 0, maksimum kredi notu ise 1900‘dür.

Kredi notları belirli aralıklarla gruplanmış ve her kredi notu için ayrı renk tanımlaması yapılmıştır. Findeks kredi notu ortalaması içerisinde yer alan sarı kredi notu ortalaması 1300 puan ile 1499 puan arasında kredi notu olan kişilerin not ortalamalarını belirtmektedir. 

Bankalar tüketicilerden kredi başvurusu aldıklarında, ilk ilk başvuru sahibinin kredi notunu incelerler. Kredi başvurusu yapan kişilerin findeks kredi notu sorgulanır. Bu sorgulama işlemleri, tüm bankaların erişim hakkının olduğu ve bilgilerin depolandığı bir havuzdan sağlanır. Kredi notunun ortalamasına göre kişilerin kredi alıp alamayacakları belirlenir. Az riskli kredi notu grubunda yer alanlar genel olarak bankaların kredi kullanımı hizmetlerinden kolayca onay alabilirler. Yani özetle kolay şekilde kredi kullanmak isteyenlerin kredi notu ortalamalarını minimum findeks sarı renkte tutmaları gerekir.

Tavsiye :  Kredi Almaya Uygun Olmak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

İdeal kredi limiti ile kolay kredi veren bankalar üzerinden eksiksiz doldurulan kredi başvuruları sonucunda az riskli kredi notuna sahip tüketicilerin kredi onayı almaları mümkündür. 

Az riskli kredi notu grupları ya da daha iyi kredi notu gruplarında bulunan kişilerin yaptığı kredi başvuruları genel olarak onay alır. Eğer findeks kredi notunuz 1300 puan ile 1499 puan değerleri aradında yer alıyorsa banka size aldığınız maaşla doğru orantılı olarak bir kredi limiti belirler. Kredi limitinizin aldığınız maaşa oranla hesaplanmasının temel sebebi, kredi taksitlerinizi zamanında ve eksiksiz ödeyebileceğinizi garanti almaktır. 

Tavsiye :  Kredi Notu Ne Kadar Zamanda Yükselir

Kredi ödemelerinizde bir sorun yaşamamanız ve kredi notunuzu düşürmemeniz için, başvuru yaptığınız banka tarafından size uygun ödeme planları düzenlenir. Ancak ödemelerinizi zamanında yapmaz, eksik yapar ya da hiç yapmazsanız, yaşayacağınız yasal sorunların yanı sıra kredi notunuz da yeniden hesaplanacak ve düşecektir. Bu da gelecekte yapacağınız kredi başvurularınızın olumsuz sonuçlanma ihtimalini arttırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir