Anasayfa / Esnaf Kredisi / Franchising Kredisi Nasıl Alınır? Franchising Kredisi Veren Bankalar

Franchising Kredisi Nasıl Alınır? Franchising Kredisi Veren Bankalar

İsim hakkını süreli olarak almak ve yatırım yapmak için alınan franchise kredisi veren bankalar hangileri öğrenin ve yatırım için ilk desteğinizi edinin.

Dünya genelinde bir ekonomik tsunami almış başını gidiyor. Şimdilik ilk olarak nereye toslayacağını kimsenin kestiremediği bu dalgaların hedefinde ilk olarak batı avrupa ülkelerinin yer aldığı aşikar. Ancak dışarıdan alınan hammaddeye bağlı olan ülkemiz için durum dalganın yıkım etkisi doğrudan bir etki yaratacaktır. Hammadde fiyatları arttığı anda piyasadaki ürünün fiyatı da artacak ve bu durum enflasyonu yükselterek bir krizi tetikleyebilecek. Bunların tamamı şimdilik bir spekülasyon olsa da girişim için hazırlık yapan ve bu belirsiz dönemde kafası karışan yatırımcılar için önemli bir faktöre değineceğiz. “Franchise.”

Tavsiye :  İş Bankası Ticari Kredileri

franchising kredisi nedir 

Franchise, bir çeşit hak al ve işlet sistemidir. Hali hazırda varlığını sürdüren bir markanın temsilciliğini yapmak, benzer sistem ve yapıda işletme açmaktır. Kurulu olan bu sistemin ise kendi tüzel kişilik hakları bulunduğundan bir ödeme yapmak gerekir. Bu işleme de Franchising adı verilir. Ekonomik olarak dalgalı olan bu süreçte en güvenilir yatırım türü olarak düşünülen franchisingi güvenli kılan şey ise varlığını sürdüren ve kazançlı olan bir işe ortak olmaktır. Yeni bir işin başarısı riskli ve şüpheli olabilir ancak marka ve yapısı ile hazırda iş gören bir işletmenin şubesini açmak bir nebze de olsa riski kıracaktır. 

Tavsiye :  Fiat Ticari Araç Sms Kampanyası Başvuru Nasıl Yapılır? Bir SMS Yolla, Ticaretin Anahtarı Yolda Kampanyası

Bu tarz yatırımlar için nakit ihtiyacınızı ise bankalar franchisin kredisi sağlayarak karşılamaktadır. Özellikle franchise kredisi veren bankalar bu alanda çeşitli kampanyalar sunmaktadır. 

franchising kredisi nasıl alınır ve franchising kredisi şartları 

Bu krediden faydalanmak için bankaya başvurmadan önce franchising kredisi alma şartları arasında yer alan “yapılacak olan işi belirlemek” gerekmektedir. Öneğin “XANİA CAFE” adlı cafe zincirinin franchise olarak bir şubesini açacaksınız. Bu firmanın sabit dekorasyon, isim hakkı gibi gerekliliklerini belirleyerek maliyet hazırlanır ve proforma fatura ile bankaya başvurulur. Bankalar bu masrafların belirli bir oranı kadar kredi sağlar ve belirli bir vadede de bu borcu talep eder. Vade türleri ve franchising kredisi faiz oranları bankadan bankaya değişmektedir. Genel olarak bankalar dekorasyon, isim hakkı ve mekan giderlerinin belirli bir oranını karşılamak üzere kredi temin ederler ve bu tarz bir iş girişimi olmasından dolayıda krediyi sıklıkla 60 ay vadeli olarak sağlayıp Franchising Kredisi adı ile tanzim ederler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir