Anasayfa / Hayvancılık Kredisi / GAP,DAP, KOP ile DOKAP Hayvancılık Devlet Destekleri 2018 Başvuruları

GAP,DAP, KOP ile DOKAP Hayvancılık Devlet Destekleri 2018 Başvuruları

Hayvancılık ile ilgili sorunların çözümü ve üretim arttırımı ile ilgili devlet uzun zamandan beri çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalardan biri 4 Mart 2017 tarihli resmi gazatede yayımlanan Güney ve Doğu Anadolu bölgelerimiz ile Doğu Karadeniz ve Konya Ovasında yer alan illerde ahır ve canlı hayvancılık ile ilgili faaliyet gösteren çiftçilere hibe desteği sağlanmasıdır. Hayvancılığın ülke ekonomisine olan katkısını arttırmak, et üretimini fazlalaştırmak, et fiyatlarını düşürmek gibi sorunların üstesinden gelmek için birtakım proje ve desteklere başlamıştır. Bu desteklerden olan hibe desteği bu saydığımız illerdeki çiftçilerimiz yararlanabilecektir. Proje kapsamında başvuru yapan çiftçilerimiz % 50 ve % 80 oranında hibelerden yararlanmaya hak kazanabileceklerdir. 

Tavsiye :  Çiftçilere Uzun vade Ve Düşük Faizle Tarım Kredisi Veren Bankalar

Hayvancılık ile ilgili hibe verilecek durumlar arasında damızlık boğa alımı, damızlık koç teke alımı, hayvanların bakıldığı yer ile ilgili tadilat ve yer yapımları konularında destekten yararlanılabilir. Bu destekten çiftçiler bir defaya mahsus yararlanabilecekler. Ne kadar limitte hibeden yararlanacağı genel müdürlük tarafından belirlenecek. Eğer yaptığınız projenin tutarı size verilen desteğin üstünde kalırsa üzerini yatırımcı kendisi karşılaycak. Çiftçiler her dönem hayvan alımı konusunda veya inşaat yapımı konusunda sadece birkez başvuru yapabilecek. Çiftçiler sadece hibe desteğinden değil vergi indirimleri gibi konulardan da yararlanabilecek. Çiftçi kredisinin yarısı hibe olurken diğer yarısını sıfır faizle kredi çekebilecek. İnşaat tadilatları için % 50 oranında hibe verilmektedir. Erkek hayvan alımları için % 80 oranında  hibe verilir. İnşaat tadilatları ve erkek hayvan alım hibeleri GAP, DAP, KOP ve DOKAP illerinin hepsinin kapsamaktadır. Damızlık boğa alımı yapacak olan çiftçiler hibeden yararlanmak için KOP projesi içerisinde olan illerimizde ikamet etmeleri gerekmektedir. 

Tavsiye :  Genç Çiftçi Projesi Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Şartları

GAP, DAP, KOP ile DOKAP hayvancılık destekleri başvuruları 2018 senesinde de devam edecektir. 2018 yılı için başvuracak olan çiftçilerimiz 1 Ocak 2018 – 1 Mart 2018 tarihleri arasında başvurularını yapmaları gerekmektedir. Bakanlık gerek görürüse başvuru sürelerini uzatabiliyor. Başvuruyu çiftçilerimiz şahsen yapmalıdır. Bulundukları ilçede ki Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine giderek detaylı biligi alıp başvurularını yapabilirler. İnşaat için hibe destek talep eden çiftçilerimiz başvurularını İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne yapmak zorundadır. Çiftçiler almaya hak kazandıkları hibeleri Ziraat Bankası’ndan alacaklar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir