Anasayfa / Bilgi / Gayri Sıhhi Müessese Nedir ? Çalışma Ruhsatı Belediyelerden Nasıl Alınır ?

Gayri Sıhhi Müessese Nedir ? Çalışma Ruhsatı Belediyelerden Nasıl Alınır ?

İşletmeler, birbirlerinden bulundukları sektörler, çalışma alanları, çalışma şekilleri ve kapasiteleri gibi birçok faktör ile birbirlerinden ayrılırlar. Bu farklılıklar, işletmeleri işletme kılmaya devam eder, ancak her birinin dikkate alması gereken yasal düzenlemeler ve edinmeleri gereken ruhsatlar bu farklılıklar nedeni ile değişmektedir. Her biri için genel zorunluluk vergi levhası iken, sundukları hizmet veya meydana getirdikleri ürünlere göre alacakları ruhsatlar farklıdır. Bir gıda üretim işletmesi ile bir ayakkabı fabrikasının benzer ruhsatlara sahip olamayacağını tahmin edebilirsiniz. 

İşte bahsettiğimiz bu ayrımlarından bir kısmı ise gayri sıhhi müessese için geçerlidir. Gayri sıhhi müessese demek; işletmenin insan ve çevre sağlığına zararlı özellikleri olduğu anlamına gelir. Üretim yapılan ortam, üretim esnasında ortaya çıkan oluşumlar ve üretim sonrasında meydana gelen atıklar bu işletmeleri sağlığa zararlı gruba sokmaktadır. Bu işletmelerin insan ve çevre sağlığına zarar veren yapılarından dolayı, devlet tarafından daha sıkı kontrollere tabii tutulurlar. Bu işletmeler aynı zamanda aldıkları ruhsat çerçevesinde de belirli şartlara sahip olmak zorundadırlar. Bu ruhsatların alınması için, sağlığa zararlı olan bu işletmelerin bu zararları ortadan kaldıracak özel filtre ve uygulamalara sahip olması gerekir Ancak bu şartlarda o ruhsatı alabilmektedirler.

Tavsiye :  Nakit İhiyacına Sms İle Kredi Veren Bankalar

GAYRİ SIHHİ MÜESSESE AYRIMLARI

Gayri sıhhi müesseseler de kendi içlerinde ayrılırlar. Bu ayrımlar birinci sınıf, ikinci sınıf ve üçüncü sınıf olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda birinci sınıf gayri sıhhi müessese ruhsatlarını sağlık bakanlığı, ikinci sınıf gayri sıhhi müessese ruhsatlarını valilikler ve üçüncü sınıf gayri sıhhi müessese ruhsatlarını kaymakamlıklar tahsis etmektedir.

Tavsiye :  Uygun Tarla Bahçe ve Arsa Kredisi Veren Bankalar

Eğer işletmeler gıda haricinde bir üretim yapacaklarsa ve bir belediye sınırları içerisinde üretim yapılacak ise bu durumda ruhsat için belediyelere başvurmak gerekmektedir.

BELEDİYEDEN ÇALIŞMA RUHSATI ALMA

Gayri sıhhi müesseselerin belediyelerden çalışma ruhsatı alma işlemi için bir takım belgeler gerekmektedir. Bu belgeler;

Tavsiye :  İcra Borcu Olan Kişiler Kredi Çekebilir Mi? Banka Kredi Şartları

-Başvuru dilekçesi

-İmar üzerinde işaretlenmiş sağlık koruma bandı vaziyet planı

-Patlama ve yangına yönelik alınan tedbirleri gösteren dökümanlar

-Sorumlu müdüre ait sözleşme

-En az 50 personel çalıştırılıyorsa, kurumda çalışan sağlık personeline ait sözleşme

-Emisyon ve deşarj izni

-İşletme evrakları

-Çevre sağlığına ilişkin değerlendirme formu

-Açıklama raporudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir