Anasayfa / Devlet Kredileri / Genç Çiftçi Hibesi Nasıl Alınır?

Genç Çiftçi Hibesi Nasıl Alınır?

Türkiye, bulunduğu konum itibariyle çok verimli ve önemli bir coğrafyaya sahiptir. Öyle ki iklim çeşitliliği, yükseklik ve denize kıyıları olan bir ülke olarak birçok coğrafi yapıyı aynı anda üzerinde bulundurmaktadır. Bu durum verimliliğin yanı sıra birçok olanağı da beraberinde getirmektedir. Haliyle Türkiye birçok yerli üretim olanağına sahiptir ve bu olanakların değerlendirilmesi, uzun vadede milli ekonomi için büyük önem taşımaktadır. Bu anlamda özellikle hayvancılığın kalkındırılması çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü hayvancılık alanında yapılacak üretimlerin ülke ekonomisine katkısı çok geniş bir perdede gerçekleşmektedir.

Tavsiye :  72 Ay Vadeli Traktör Kredisi Veren Bankalar ( DEVLET DESTEKLİ DOSYA MASRAFSIZ )

TÜRKİYE’DE GENÇ ÇİFTÇİLERE BÜYÜK DESTEK

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın geçtiğimiz süreçte başlattığı Genç Çiftçi Projesi ile beraber, hayvancılık alanında kalkınma adına önemli bir adım atılmıştır. Bu kapsamda genç çiftçilerin köylerine dönerek hayvancılıktan geçimlerini sağlamaları ve bu alanda üretim yapmaları teşvik edilmektedir. Proje kapsamında başvuru yapan genç çiftçilere 30 bin TL hibe desteği verilmektedir ve belirli şartları taşıyan bireyler bu hibe olanağından faydalanarak iş kurma imkanına sahiptir.

Genel olarak bu proje için ayrılmış olan toplam bütçe 483 milyon TL’dir ve ayrıca 51 bin büyükbaş ve 100 bin küçükbaş hayvan genç çiftçilere tahsis edilecektir.

Tavsiye :  Oto Yıkama Dükkanı Açmak İçin Devlet Desteği Alınabilir mi?

HİBE NASIL ALINIR?

Genç çiftçi hibe desteği şu şartları taşıyan kişilere verilmektedir;

-18-40 yaş arasında olmak

-Okuma yazma biliyor olmak

-Kişinin ve eşinin sigortalı olarak bir işte çalışıyor olmaması

-Kurulacak olan hayvnacılık projesinin 20 bin veya daha az nüfusa sahip bir köyde kurulması.

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Temel olarak genç çiftçilere hibe kredi desteği için ön başvurular BU LİNK aracılığı ile yapılmaktadır.

Tavsiye :  Sicil Affı Uygulanmaya Ne Zaman Başlayacak?

Ön başvurusunu yapan çiftçiler Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ilan edilen tarihlerde;

T.C. Kimlik Belgesi

SGK’dan İşsizlik Belgesi

Proje Tanıtım Formu

Okur Yazarlık Sertifikası

Başvuru dilekçesi ile beraber Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl veya İlçe Müdürlüklerine giderek başvurularını tamamlayabilirler.

Başvurular kurum tarafından kısa süre içerisinde değerlendirildikten sonra sonuçlar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın resmi web sitesi üzerinden hibe almaya hak kazananlar duyurulacaktır. Duyuru sonrasında ilgili kişiler tekrar kuruma başvurarak hibe desteklerini temin edebilecek ve projelerini bu sayede realize edebileceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir