Anasayfa / Bilgi / Hesapkurdu.com Kredi Yapılandırma Nedir? Detayları Öğren

Hesapkurdu.com Kredi Yapılandırma Nedir? Detayları Öğren

Tüketiciler, çeşitli finansal ihtiyaçları için bankalardan krediler kullanırlar ve kredi kartları talep ederler. Bankalar da sahip oldukları finansal kaynakları çeşitli prosedürlere göre tüketicilere kanalize ederler. Tüketiciler de bankalardan kullandıkları bu finansal kaynakları kullandıktan sonra belirli bir vade süresince, belirli bir faiz oranı ile geri öderler. Bu geri ödeme süreci tüketicinin gelecekteki kredi kullanımları için çok önemlidir. Çünkü eğer kullanılan kredi zamanında geri ödenmezse, bu durumda kişi bankalar açısından negatif bir profile dönüşür ve gelecekte kredi kullanımı zorlaşır.

Kişiler kredi kullandıkları tarihteki maddi olanaklara gelecekte sahip olamayabilirler. Artan borçlar nedeni ile geri ödeme güçlükleri çıkabilir, iş kaybı yaşanabilir veya elde edilen gelir tutarı düşebilir. Bu durumlar nedeni ile kredi borcunu geri ödeyemeyenler ise bankalardan yapılandırma talep edebilirler. Bugün milyonlarca kredi borcu olan kişinin tercih ettiği kredi yapılandırma çok kapsamlı ve çoğu zaman oldukça avantajlı bir bankacılık hizmetidir. 

Tavsiye :  Senetle Altın Veren Kuyumcular

KREDİ YAPILANDIRMA HAKKINDA

Bir bankaya olan kredi veya kredi kartı borcunuz var ve eğer bu borcu geri ödeme konusunda güçlük yaşıyorsanız o halde yapılandırma hizmeti alabilirsiniz. Yapılandırma işlemi ile taksit tutarlarınız düşecektir ve daha uzun vadede daha rahat bir şekilde geri ödeyebilme olanağına sahip olacaksınız.

Tavsiye :  Ziraat Bankası Şube Çalışma Saatleri

Bu noktada kredi yapılandırma için yalnızca, kredi kullandığınız bankaya değil diğer bankalara da başvurabilirsiniz. Yapılandırma işleminde aslında yeni bir kredi kullanırsınız. Önek olarak 48 ay vadeli bir kredi borcunuz var ve 24 ay vadesi kaldı ancak taksit tutarları size ağır geliyorsa, bu kalan anapara tutarını yeni bir kredi ile ödeyip, yeniden 48 ay vade ile ödeme yapmanız demek. Yani kalan tüm borcu tekrar 48 aya bölerek daha rahat taksit ödeme imkanına sahip oluyorsunuz. Bankalar bu işlem için tekrar size kredi kullandırmadan, kendileri ödemeyi ve yeni tahakkuku gerçekleştirirler. Bu kapsamda yeni bir faiz oranı ve tercih ettiğiniz yeni vade süresine göre ödeme yaparsınız.

Tavsiye :  Bankalara Sms ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır

Tüm kredi türleri temerrüte düşmedikleri sürece yapılandırmaya açıktır. Ancak bu noktada siz bankadan kullandığınız kredinin faiz oranından daha düşük bir faiz oranını tespit etmelisiniz Aksi takdirde uzun vadede tüm borcu ödediğinizde çok daha yüksek meblağlarda ödeme yaparsınız. Zira yapılandırma işleminde size yapılandırma masrafı ve aynı zamanda borcu erken kapatma cezası da tahakkuk ettirilir. Bu yönden yapılandırma yapacakken siz tüm bankaların kredi yapılandırma oranı seçeneklerinden en düşük olanı tespit ederek başvuru yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir