Anasayfa / Bilgi / İcraya Düşen Evimi Geri Satın Alabilir miyim? Öncelik Var mı?

İcraya Düşen Evimi Geri Satın Alabilir miyim? Öncelik Var mı?

Bankalar, konut kredisinin ödenmemesi durumunda evi icraya almaktadır. Burada da yaşanan en genel problem, ödeme planlamasının doğru yapılmamasıdır. Kişi, borçlarını iyi bir şekilde analiz edemediği zaman bankaya olan borcunu ödeyememeye başlar. Bu durumda da hukuki süreç başlar. Bu süreç de bir hayli baş ağrıtıcıdır. İçeriğimizde de icraya düşen evimi geri satın alabilir miyim sorusuna yanıt vereceğiz.

Banka konut kredisi işlemleri

Konut kredisi çekecek kişinin, kredi çektiği ev banka tarafından ipoteklenir. Banka böylelikle verdiği krediyi güvence altına almış olur. Borcun 90 gün ödenmemesi halinde, müşteriye ihtar mesajı gönderilir. İhtar mesajı gönderildikten 7 gün içerisinde ise banka tarafından icra işlemleri başlatılacaktır. Burada banka kanuni olarak evi satma hakkına sahiptir. Banka tarafından ev satıldıktan sonra, artan tutar ise müşteriye tahsil edilecektir. Banka satış işlemini ihale üzerinden gerçekleştirir. İhalede en yüksek teklifi veren müşteri ise evin yeni sahibidir.

Tavsiye :  Hafta Sonu Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Düşer?

Banka, icralık evin ihalesine evden icra sebebiyle atılan kişinin katılmasına izin vermemektedir. Çünkü evi satın alabilecek durumda olan birisi, evin borcunu da kapatacak durumdadır. Bu durum banka tarafından göz önünde bulundurulmaktadır. İcra sebebiyle evden atılan kişi, evi satın alacak parayı elde edebilirse ipotek işlemleri sonlandırılır ve banka tapuyu sahibine teslim eder.

Tavsiye :  Kredi Notu Düşükler için İpotekli Kredi Alma Yöntemi

Kendi malını satın alacak kişiye öncelik tanınmaktadır

Banka, icra borcu sebebiyle evini kaybeden kişi için seçenek sunmaktadır. Burada şahsınızın dışında bir yakınınız evin satıldığı ihaleye girerek teklif verebilmektedir. İcra ihalelerinde de genellikle banka kendi malini alacak kişiye öncelik sağlamaktadır. Bu durumlarda genel olarak ihalelere yabancı kişiler müdahale edememektedir. Kanuni açıdan bu durum pek sağlıklı olmasa da, ülkemizde sistem bu şekilde işlemektedir.

Tavsiye :  Vadeli Hesap için en yüksek faizi veren banka hangisi?

Ancak ihaleye girecek yakınınızın da güvenilir olması gerekmektedir. Burada ihalenin kazanılması halinde, ihale bedeli icra müdürlüğünün banka hesabına yatırılır. Ancak bu işlem ihaleyi kazanan yakınınız üzerinden gerçekleştirilecektir. Evin tapusu burada yakınınızın üzerine olacaktır.

Satış işlemleri başlatılabilmektedir

Evin tapusuna sahip olunduğu anda, artık evin satış işlemleri başlatılabilmektedir. Evin satış işlemleri gerçekleştikten sonra da güvendiğiniz kişiden aldığınız tutarı rahatlıkla ödeyebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir