Anasayfa / Bilgi / İŞKUR İşşizlik Sigortası Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır? Şartlar Neler?

İŞKUR İşşizlik Sigortası Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır? Şartlar Neler?

Çok sayıda kişinin detaylarını öğrenmek istediği işkur işsizlik başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanıtını bu yazımızın içeriğinde ile detaylandıracağız.

Bir işte çalışırken aniden işini kaybeden bir kişinin yaşadığı travmanın etkileri büyük olacaktır. Hem bir uğraşı kaybetmek hem de maddi standartları yitirmek kişinin yaşam kalitesini de doğrudan etkileyecektir. Bu nedenle işsizlik riskine karşı sigortalı olmak önemlidir. Bu anlamda İŞKUR, kişilere işsizlik sigortası sağlıyor ve kişi işini kaybettiğinde yeni iş bulana kadar maaş almaya devam edebiliyor. Bu sene düzenlenen ve yoğun bir şekilde gündeme gelen işkur işsizlik alma şartları ile ilgili detayları inceledik ve yazımızda işkur işsizlik maaşı evrakları ve işkur işsizlik maaşı sorgulama gibi merak edilen bilgilere yer vereceğiz.

Tavsiye :  İnternet Bankacılığı Telefon Numarası Değiştirme ve Bilgi Güncelleme

işkur işsizlik başvurusu nasıl yapılır 

İŞKUR’a giderek başvurunuzu size sağlanan form ile kısa sürede yapabilirsiniz. Başvuru süreci oldukça temel ve kolay ancak sonrasında bu maaşı alabilmek için yerine getirmeniz gereken şartlar oldukça önemli. Belirli bir prim ödemesi yapmış olmak, belirli süre çalışmış olmak ve işten kasti olarak ayrılmamış olmak gibi şartlar vardır. Bu şartları şu şekilde detayları ile sıralayabiliriz.

Tavsiye :  Taşıt Kredisi Başvurusu Neden Reddedildi! Nedenlerini Öğren

1-İş sözleşmesinin fesh edilmesinden önce son 3 yıl içerisinde 600 gün prim ödemesi gerçekleştirilmiş olmalıdır. 

2-İş sözleşmesinin fesh edilmesinden önceki son 120 gün prim ödenerek sürekli olarak çalışılmış olunması.

3-İş sözleşmesinin kendi şahsi isteği ile sona ermemiş olması. (Çalışma ortamının ve koşulların uygunsuzluğu, iş verenin habersiz çıkarması, iş verenin çalışana darp, hakaret, küçük düşürme gibi davranışlarda bulunması ve ispatı.)

4-Çalışanın işten çıktıkran sonraki 30 gün içerisinde İŞKUR’un ilgili birimine doğrudan veya elektronik yollarla bildirim yapması. Bu şartları taşıyan kişilerden 600 gün prim ödemiş olan kişilere 180 gün, 900 gün prim ödemiş olanlara 240 gün, 1080 gün prim ödemiş olanlara 300 gün ödeme yapılmaktadır.

Tavsiye :  HSBC Bank Müşteri Numarasını Öğrenme ( Hızlı Müşteri Hizmetleri Bağlantısı )

Gerekli olan evraklar ise işten ayrılma belgesi ile nüfus cüzdanınızdır.

işkur işsizlik maaşı sorgulama 

İşsizlik maaşınızı sorgulayabilmek için e-Devlet’e giriş yapmanız gerekmektedir. BU LİNK aracılığı ile sorgulama işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz.

işkur ankara işsizlik maaşı başvurusu 

Ankara’da yaşıyorsanız ve doğrudan İŞKUR’a işsizlik maaşı için başvurunuzu yapacaksanız BU LİNK‘te yer alan adreslerde bulunan herhangi bir İŞKUR şubesinden başvurunuzu anında gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir