Anasayfa / Bilgi / İyi Bir Borç Kapatma Planı Nasıl Yapılır?

İyi Bir Borç Kapatma Planı Nasıl Yapılır?

Bugün Türkiye’de milyonlarca kişi borçları nedeni ile çıkmaza girmiş durumdadır. Bu çıkmazın temel sebebi ise bilinçsizce yapılan borçlanmaların zamanla yükünün ağırlığının artması ve gereksiz ihtiyaçların zamanla hayatların bütününü kaplamasıdır. İşte bu yazımızda eğer siz de nasıl borç sıfırlanır diyorsanız, bu sorunuza yanıt vereceğiz ve temel olarak borçlarınızı bitirebilmek için izlemeniz gereken temel adımları söyleyeceğiz. Eğer iradeli bir şekilde bir süre bu adımları takip ederseniz, kısa süre içerisinde borç yükünüzü çok büyük ölçüde hafifletir ve daha sonra gelirinize sahip çıkarak kendi olanaklarınız ile harcamalarınızı borç yükü olmadan yaparsınız. İşte o adımlar;

Tavsiye :  Akbank Axess Kredi Kartı İnternet Alışverişine Açtırma Yöntemi

1-BORÇLARINIZI VE FİNANSAL DURUMUNUZU BELİRLEYİN

İlk olarak borç kapatma yoluna girmenin gerekliliği, sahip olunan borçların ve finansal kaynakların değerlendirilmesidir. Burada siz aylık olarak elde ettiğiniz geliri, zorunlu harcamalarınızı ve kredi ve kredi kartı borçlarınızı sıralamalısınız. Yaptığınız bu listede en ufak harcamanıza kadar tüm finansal giriş çıkışları sıralamanız gerekmektedir. 

2-TASARRUF PLANI YAPIN

Gelirlerinizi ve giderlerinizi sıraladıktan sonra elinizde kalan geliri belirleyin. Burada şimdi giderler kaleminden hafifletmelere başlayacaksınız. Giderler alanında yer alan hangi ödemelerinizden (bir kuruş olsa dahi) tasarruf edebileceğinizi belirleyin. Bu tasarrufların zamanla size ne kadar büyük bir geri dönüşü olduğuna inanamayacaksınız.

Tavsiye :  IBAN Numarası Çözümleme Uygulaması

3-YENİ BORÇLARDAN KAÇININ

Gelir durumunuz ne ise onunla yetinmeye hazırlanın. Çünkü eğer borç silme süreci için bir reform kararı aldıysanız, bu ciddi sürecin peşini bırakmayın. Unutmayın ki sizin gibi borçluluk zorluğunda olan birçok kişi var. Maddi olanaklarınızdan ve ihtiyaçlarınızdan kısmak sizi kimsenin gözünde küçük düşürmeyecek, aksine iradeli duruşunuz ve zamanla düzelen finansal durumunuz sizi daha yukarı taşıyacak. Bu nedenle yeni borçlardan kati suretle uzak durun ve anlamsız harcamalarınızı hayatınızdan çıkarın.

Tavsiye :  Güncel Kobi Destek Kredileri - Kosgeb ve Banka Kredileri

4-BORÇ ÖDEMEYE FAİZİ YÜKSEK OLANLARDAN BAŞLAYIN

Borçlarınızı geciktiriyor veya aksatmalı olarak ödüyor olabilirsiniz. Bu noktada unutmamalısınız ki ilk olarak faiz oranı yüksek olan borçları temizlemek, yükünüzü daha kısa sürede hafifletebilmenizi sağlayacaktır. Kredi kartı, kredi borcu ve kredili mevduat hesabı borçlarınız için en yüksek gecikme ve harcama faiz oranı uygulananların kapatılması için harekete geçin ve bu borçlara odaklanıp en erken sürede kapatın. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir