Çarşamba , Kasım 21 2018
Anasayfa / Kosgeb Kredisi / Kadın Girişimcilere 150 Bin Lira Kosgeb Kredisi ve Devlet Desteği Başvuru Şartları

Kadın Girişimcilere 150 Bin Lira Kosgeb Kredisi ve Devlet Desteği Başvuru Şartları

KOSGEB, günümüze kadar sayısız girişimciye kredi olanakları sağlamıştır. Bu anlamda özellikle de kadın girişimcilere çok özel avantajlar sağlanmaktadır. Ülke ekonomisinde kadın girişimcilerin etkinliğini artırabilmek, ev hanımlarının işletme hayallerini gerçekleştirmek için çaba sarf edilmektedir.

Bu anlamda kadın girişimcilere ayrıcalık tanınarak 50.000 TL’ye kadar hibe finansmanı sağlanmaktadır. Kadın girişimciler kafeteryadan kuaföre kadar birçok sektörde gösterecekleri faaliyetler için finansmana sahip olabilmektedir.

Devletin bu anlamda desteklerini artırması doğrudan kadın girişimcilerin de bu kredilere yoğun ilgi göstermesini sağlamıştır. Bu artışın gözlemlenmesinin ardından düzenlenen kampanyalar daha da genişletilmiş, işletme için sağlanan destek oranı yüzde 90’a kadar çıkarılmıştır.

Tavsiye :  Sıfır Faiz 2017 KOSGEB Başvuru Sonuçları Açıklama Sayfası

DEVLET DESTEKLİ EV HANIMI KREDİSİ DETAYLARI

Kadınların süs malzemesi, takı ve diğer üretimleri için 1000 TL mikro kredi finansmanı sağlanmaktadır. Ancak bu finansmandan yararlanabilmek için aynı mahallede ikamet eden 5 kadının başvuruda bulunması gerekmektedir. Üstelik bu kredi uygun vadelerle ve sıfır faizle kadın girişimcilere sağlanmaktadır.

KADIN GİRİŞİMCİ KREDİSİ İÇİN ARANAN ŞARTLAR NELERDİR?

18 yaşından büyük olan, yapılabilmesi mümkün olan bütün kadın girişimciler bu olanaklardan faydalanabilmektedir. Girişimcilerin KOSGEB’in verdiği 32 saatlik uygulamalı eğitimlere katılım sağlaması gerekmektedir. Adayların bu eğitimlere katılması zorunlu olup, bu eğitimler için hiçbir ücret talep edilmemektedir.

Tavsiye :  KOSGEB Kobigel ile Esnafa 500 Milyon Lira İmalat Desteği Veriyor!

Uygulamalı girişimcilik eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlayan kişi girişimcilik sertifikasına sahip olacaktır. Bu sertifikayı alan kişi de işletmesi için ilk adımını atmış olarak kabul edilmektedir.

Girişimcilere destek sağlamak amacıyla 50.000 TL geri ödemesiz hibe ve sıfır faizli 100.000 TL kredi finansmanı sağlanmaktadır. Girişimci, işletmesi için ortaya çıkan bütün masrafları buradan karşılayabilmektedir. Sadece yapılması gereken masrafların faturalandırılmasıdır. Ortaya çıkan masraflar çalışanların ihtiyaçları için de finanse edilmektedir.

Tavsiye :  Kosgeb'den İş Büyütmek İçin Kredi Çekilir Mi?

GİRİŞİMCİLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

KOSGEB’in hibe ve sıfır faizli kredilerinden faydalanmak isteyen kişinin öncelikle KOSGEB veri tabanına kayıt olması gerekmektedir. Bunun yanında KOBİ beyannamesi doldurulmalı ve en önemli olan nokta ise açılacak işyerinin iş planının hazırlanmasıdır.

Bu plan KOSGEB’in verdiği 32 saatlik uygulamalı girişimcilik eğitimleri de dikkate alarak hazırlanmalıdır. Eğitimlerde de iş planının nasıl hazırlanması gerektiğine dair detaylar aktarılmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir