Anasayfa / Devlet Kredileri / Kadın Girişimcilere Devlet Hibe ve Girişim Desteği ( GERİ ÖDEMESİZ )

Kadın Girişimcilere Devlet Hibe ve Girişim Desteği ( GERİ ÖDEMESİZ )

Hükümet, son yıllarda kadınların sahada aktif bir rol alabilmesi için önemli adımlar atmıştır. Ev hanımlarının sahaya kazandırılabilmesi adına destek projeleri yürürlüğe girmiştir. İşletme sahibi olmak isteyen ancak maddi yetersizlik yaşayan kadınlara pozitif ayrımcılık yapılmıştır. İçeriğimizde kadınlara için sağlanan KOSGEB destekleri ve diğer teşvik kredileri yer alacaktır.

KOSGEB destekleri

Kadın işletmeciler için KOSGEB tarafından özel avantajlar sağlanmaktadır. KOSGEB girişimcilik eğitimlerini başarıyla tamamlayan ve sertifika alan kadın girişimciler, hibe ve sıfır faizli kredi için ilk adımı atmış olur. Daha sonra hayalindeki işletmeyi plana döken ve bu noktada uygulamalı girişimcilik derslerinden faydalanan girişimcilere özel imkanlar sağlanmaktadır. Bu imkanlar, geri ödemesiz verilen hibeler ve sıfır faizli kredidir.

Tavsiye :  72 Ay Vadeli Traktör Kredisi Veren Bankalar ( DEVLET DESTEKLİ DOSYA MASRAFSIZ )

Kadın girişimciler KOSGEB kredileri ve hibelerinde erkeklere göre bir adım daha öndedir. Özellikle hibe destekleri anlamında bunu söylemek mümkündür. Çünkü işletme sahibi olmak isteyen kadınlar için yüzde 90’a varan hibe sağlanmaktadır. Şuana kadar da sayısız kadın girişimciye sıfır faizli kredi ve hibe sağlanmıştır.

Tavsiye :  Ceviz Yetiştiriciliğine Devlet Desteği

KOSGEB kredisi almak isteyenler nelere dikkat etmelidir?

Girişimci, projenin en ince detaylarına kadar yer alan bir sunum hazırlamalıdır. Sunum hazırlığı esnasında derslerde aktarılan bilgilerden faydalanılması önem taşımaktadır. Girişimcinin son 3 yıl içerisinde sıfır faizli kredi veya hibe desteği almamış olması gerekmektedir.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası desteği

EBRD, kadın girişimcilere yönelik destek kampanyaları düzenlemektedir. Girişimcilik faaliyeti planları yapan kadınlar için 84 aya varan vadelerle kredi sağlanmaktadır. Ancak burada birtakım şartların mevcut olması gerekmektedir. Bu şartlar ise;

Tavsiye :  Damla Sulama için Devlet Desteği Şartları

İşletme personeli sayısının 250’den az olması, Türkiye’de faaliyet gösterilmesi ve yıllık cironun 50 milyon Euro’yu geçmemesidir.

Kamu bankaları desteği

Kamu bankaları, kadın girişimcilere özel kampanyalar düzenlemektedir. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasıyla dönemsel anlaşmalarla bu faaliyetler sürdürülmektedir. Çok düşük faiz oranları ve bütçeye uygun ödeme koşullarıyla teşvik kredileri verilmektedir. Bu anlamda en çok öne çıkan bankalar ise Halkbank ve Ziraat Bankası’dır.

İŞKUR desteği

İŞKUR, kadın girişimcilere özel olarak özel eğitim programları oluşturulmaktadır. Eğitim sürecini tamamlayan adaylar için finansal destekler sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir