Anasayfa / Hibe / Kadın Girişimcilere KOSGEB Destekli Girişimcilik Hibe Kredisi ( GERİ ÖDEMESİZ )

Kadın Girişimcilere KOSGEB Destekli Girişimcilik Hibe Kredisi ( GERİ ÖDEMESİZ )

Kadınların da ülke ekonomisinde aktif bir rol alabilmesi için KOSGEB girişimcilik kredisi sağlamaktadır. Girişimcilere işletme açarken sağlanan desteklerle, sermaye yetersizliği olan birçok kişi işletme sahibi olmuştur. Şimdi ise kendi işini kurmak isteyen veya geliştirmek isteyen kadın girişimciler için KOSGEB desteği sağlanmaktadır.

KOSGEB girişimci kredisi nasıl alınır?

Sayfa İçerikleri

İşletme sahibi olmak isteyen kişiler, KOSGEB eğitim kurslarına gitmek zorundadır. 32 saatlik uygulamalı eğitim sürecini tamamlayan kişiler başarılı olması halinde girişimcilik belgesi almaya hak kazanmaktadır. Başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından proje KOSGEB’e sunulmaktadır. Sunum yaparken eğitim sürecinde verilen derslerden de mutlaka faydalanılmalıdır. Sunumun başarılı geçmesi halinde kişiye onay verilir. Projesini tam anlamıyla hazırlayan ve başvuru yapan kadın girişimcilere, 50 bin Türk Lirası değerinde hibeler verilmektedir.

Tavsiye :  EBRD Kaynaklı Kadın Girişimciye Destek Paketleri

Verilen bu hibe, işletme açarken ortaya çıkabilecek masrafları karşılamak, personel ihtiyaçlarını gidermek içindir. Bunun yanı sıra işletme için alınması gereken makinelerde hibe ile temin edilebilmektedir. KOSGEB’in sağladığı bu hibenin yetersiz kalması halinde, kurumun sağladığı faizsiz kredilerden de faydalanılabilmektedir.

Tavsiye :  Ev Hanımlarına ve Kadın Girişimcilerimize Faizsiz ve Uzun Vadeli Kredi Veren Bankalar

KOSGEB faizsiz kredileri, 5 yıla kadar vade fırsatıyla ve sıfır faiz ile sağlanmaktadır. Bunun yanında ilk 1 yıl boyunca herhangi bir şekilde geri ödeme talep edilmemektedir. Sıfır faizli krediler, kamu bankaları aracılığıyla da sağlanmaktadır.

Kadın girişimcilere daha fazla teşvik sağlanmaktadır

Kadın girişimciler sahada rol alsın ve ülke ekonomisine katkıda bulunsun diye, erkeklerden daha fazla destek verilmektedir. Bu noktada kadınların girişime daha çok teşvik edildiği söylenebilmektedir.

Erkeklerin KOSGEB imkanlarından faydalanmak için, kurumun destek verdiği sektörlerden herhangi birisi seçmesi gerekmektedir. Ancak kadın girişimciler için herhangi bir sektör kısıtlaması mevcut değildir. Genel olarak iddialı bir projeyle sunumunu gerçekleştiren kişilere kolaylıkla kredi ve hibe imkanları sağlanmaktadır.

Tavsiye :  Tarım Bakanlığı Destekli Teşvikler 2017 En Yeni Güncel Liste

Hazırlanan proje ile ithalat ile yurt dışından ürün getirilebilir ve talep doğrultusunda adımlar atılabilir. Devletin bu noktada girişimciden tek isteği, işletmenin ülke ekonomisine kar getirebilecek seviyede olmasıdır. Bunun yanı sıra eğitimli işsizlerin iş hayatına atılmasını sağlamak için de bu destekler verilmektedir. Özellikle de son zamanlarda işsizlik oranının düşürülebilmesi adına önemli faaliyetler düzenlenmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir