Anasayfa / Bilgi / KKB Notu Nasıl Öğrenilir? En ucuz ve Kolay Nasıl Öğrenilir?

KKB Notu Nasıl Öğrenilir? En ucuz ve Kolay Nasıl Öğrenilir?

Öncelikle KKB yani Kredi Kayıt Bürosu hakkında bilgi vermek istiyoruz. Kredi Kayıt Bürosu, bankalar aracılığı ile kullandığınız kredi ve kredi kartları gibi başvurularınızda borç ödeme alışkanlıklarınızı ve bankalar tarafından alınan borç parayı ödemelerinizde ne derece sadık olduğunuzu gösteren bir sistemdir. Yani kullandığınız bankacılık ürünlerinden olan kredi veya kredi kartlarını bankanın belirlediği tarih ve vade sürelerinde ödemelerinizi esas alır.

Kredi puanınız Kredi Kayıt Bürosu’nun oluşturduğu sisteme göre belirlenir. Bu sistemde puanınız 1 ile 1900 arasında bir yerdedir. 1 ile 699 arasında ise en riskli, 700 ile 1099 arasında ise orta riskli, 1100 ile 1499 arasında ise az riskli, 1500 ile 1699 arasında ise iyi ve 1700 ile 1900 arasında ise en iyi alandasınız demektir. Bankalara yaptığınız kredi başvurularında ya da kredi kartı başvurularında bankalar Kredi Kayıt Bürosundan sizin bu puanlarınızı istemektedir. Ve kredi onayınızı buna göre yapmaktadır. Eğer kredi puanınız riskli alanlarda ise kredi veya kredi kartı başvurularınız onaylanmayabilir. Ancak iyi alanlardaysanız kredi ya da kredi kartı başvurunuzun onaylanma ihtimali çok yüksek.

Tavsiye :  Motorlu Taşıtlar Vergisi nasıl değişti ? Nasıl hesaplayabiliriz?

Ancak bankalar ile daha önce hiçbir şekilde bir hesap açma işlemi ya da kredi veya kredi kartı kullanmadıysanız kredi puanınız sıfır olacaktır.

Düşük olan kredi puanınızı yükseltmeniz ise mümkündür. Ancak bu işlem için uzun bir süre gerekebilir. Kredi puanınızın yükselmesini istiyorsanız varolan ödemelerinizi bankaların belirlediği tutar ve tarihlerde gerçekleştirerek, vadesiz hesabınızda yapacağınız havale, EFT ya da para giriş çıkışlarıyla arttırabilmeniz mümkündür.

Tavsiye :  Akbank EFT İşlem Saatleri

KREDİ PUANIMI NASIL ÖĞRENEBİLİRİM

Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan kredi puanınızı öğrenmenin birçok yolu vardır. Banka şubelerine giderek ya da bankaların mobil bankacılık ve intenet bankacılığı kanallarını kullanarak kredi puanınızı öğrenmeniz mümkündür. Ayrıca kredi puanı konusunda en iyi uygulamalardan biri olan Findeks Kredi Notu Sorgulama uygulaması ile kredi puanınızı öğrenebilir ve deneyimli uzmanları sayesinde öneriler alabilirsiniz. Findeks’e üye olmak ise çok kolay. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ve cep telefonunuz ile sisteme kayıt olarak kredi puanınızı öğrenebilirsiniz. Ancak sistemdeki ilk sorgulama ücretsiz olup daha sonraki sorgulamalarınız için ücret alınacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir