Anasayfa / Bilgi / Konut Kredisi Çekmek İçin Kredi Notu En Az Kaç Olmalı ( Detayları Öğren )

Konut Kredisi Çekmek İçin Kredi Notu En Az Kaç Olmalı ( Detayları Öğren )

Bankaların sahip oldukları finansal kaynakları müşterilerine tanzim ederken, talep ettikleri bazı şartlar vardır. Bunlar genel olarak kişinin kredilendirilmeye uygunluğunu ve bu kredi borcunun geri ödemesine uygunluğunu ortaya koyan şartlardır. Çünkü bankalar açısından kendi hazinesinden kaynak kullandırmak bir maliyet demektir ve kullandırdığı bu kredinin geri ödemelerini düzenli bir şekilde faizi ile birlikte geri alması gerekmektedir. Aksi halde finansal açıdan maliyeti artacaktır ve hiçbir banka bu durumda olmak istemez. Bu nedenle de kredileri vermeden önce kişilerin çeşitli bilgilerini değerlendirmeye tabii tutarak, kişilerin şartlarının uygunluğuna bakarlar. 

Bu anlamda bankaların sıklıkla dikkate aldıkları temel kriter, kişilerin kredi notudur. Çünkü kredi notu kişilerin kredi kullanımlarına göre şekillenen bir puan değeridir. Kredi kayıt bürosu tarafından hesaplanan kredi notu, kişilerin daha önceki kredi kullanımlarında ortaya koydukları geri ödeme performansları baz alınarak hesaplanır. Bu anlamda eğer kişilerin kullandıkları kredilerde, taksitleri geri ödeme konusunda problem yaratmaları, geciktirmeleri yahut ödememeleri kredi notlarını düşürecektir. Bu durumda da bankaya kredi başvurusunda bulunulduğunda, eğer kredi notu düşükse banka kredi vermekten kaçınacaktır. 

Tavsiye :  Altın Birikimi Yapacaklar İçin Çok Önemli Tüyolar

Kredi notu 1 ile 1900 arasında bir puandır. Temelde hiç kredi veya kredi kartı kullanmamış olan bir kişinin kredi notu sıfırdır. Kredi notunu belirleyecek olan ilk hareket; kredi kartı, kredili mevduat hesabı veya kredi kullanımında ilk ay borç ödemesinden itibaren gerçekleşecektir. Kredi notu grupları arasında belirli bir seviyenin altına düşen kişiler kredi kullanamamaktadırlar. Bu yüzden kredi notu oldukça önemlidir. Çünkü ani finansal ihtiyaçlarda bankalardan kredi almak istediğinizde, kredi notunuzun düşük olması durumunuzu olumsuz etkileyecektir.

Tavsiye :  Engellilere Yardım Ve Devlet Destekleri

KONUT KREDİSİ KULLANABİLMEK İÇİN KREDİ NOTU KAÇ OLMALIDIR?

Konut kredisi, bankaların sağladığı yüksek tutarlı, uzun vadeli ve düşük faiz oranlı kredilerdir. Bu anlamda riski daha düşük olan bu kredi türünü sağlarken bankalar kredi notunun belirli bir seviyeden yüksek olmasını beklerler.

Tavsiye :  İş Bankası EFT İptal İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu anlamda 1100-1499 arası kredi notu olan kişiler genel olarak teminat, gelir belgesi, kefil ibraz etmeleri durumunda konut kredisini kolaylıkla kullanabilirler. 1500-1699 arası kredi notu sahibi olanlar konut kredisi kullanırken, alacakları kredinin tutarına göre yine gelir belgesi veya teminat göstermek durumunda kalabilirler ancak kolaylıkla kredi alabilirler. 1700-1900 arası kredi notu sahibi olan kişiler gelir belgesi göstererek, düşük faiz oranları ile konut kredisi kullanabilirler.

1100’ün altındaki kredi notuna sahip olanların ise kredi kullanımları ancak bankanın insiyatifine kalmıştır ve oldukça zordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir