Anasayfa / Konut Kredisi / Konut Kredisi Çekmek için Kredi Notu Kaç Olmalı?

Konut Kredisi Çekmek için Kredi Notu Kaç Olmalı?

Krediler bankaların insanlara sunduğu en büyük avantajlardan birisidr. Kendi imkanlarınızla sahip olamayacağınız şeyler için bankalar size bu konuda yardımcı olabilir. Öneğin bir ev sahibi olmak herkesin hayalidir. Fakat dar veya orta gelirli vatandaşlarımız için ev sahibi olmak biraz daha zor. Burada da onların imdadına bankalar koşuyor.

Bankalar ev sahibi olmak isteyen insanlara kredi kullandırarak ev sahibi olmalarını sağlıyor. Ama bunun için bankanın sizden istediği bazı şartlar vardır. Bu şartlardan ilki gelirinizin olduğunu gösteren bir gelir belgesidir. Ve bütün bankaların dikkate aldığı kredi puanınız. Kredi notu; sizin bankalara yani kullanmış olduğunuz kredilere ve kredi kartılarına yapmış olduğunuz ödemelere göre artan ya da azalan bir sistemdir.

Tavsiye :  Kredi Çekmeden Borçsuz Ev Nasıl Alınır?

Eğer bankalara olan ödemelerinizi zamanında ve belirtilen tutarları eksiksiz yatırdığınız takdirde kredi notunuz yüksek seviyelerde olacaktır. Ama tam tersi durumda yani aksak ödemeler ve eksik ödemeler sonucunda bankalardaki kredi notunuz düşecektir. Bu durum karşısında ise bankalardan kredi kullanma şansınız azalacaktır.

DÜŞÜK KREDİ NOTU NASIL YÜKSELİR?

Düşük olan kredi notunuzu yükseltmek elbette mümkün. Fakat bunun için uzun bir süreye ihtiyacınız olabilir. Bankalara olan ödemelerinizi düzenli, zamanında ve eksiksiz yaptığınız takdirde kredi notunuz yükselişe geçecektir.

Tavsiye :  Kredi Çekip Ev Almak Mantıklı mı? Yoksa Ev Kiralamak mı Yada Para Biriktirerek Ev Almak mı?

Kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu öğrenmenizde yarar olacaktır. Kredi notunuzu öğrenmek için ise bankaların mobil uygulamarından destek alabilirsiniz. Bu konuda en iyilerden olan Findeks uygulaması kredi notunuzu size göstermekle kalmayıp eğer notunuz düşükse yükseltmeniz için bir takım yollar izlemenizi sağlıyor. Uzman desteğiyle normalden daha kısa sürede notunuzu yükseltebilmeniz mümkün. Ayrıca çalıştığınız bankaya ait bir şubeye giderek de çok kısa sürede kredi notunuzu öğrenmeniz mümkün.

 EV KREDİSİ KULLANMAK İÇİN KREDİ NOTUNUZ NE OLMALIDIR?

Tavsiye :  Güncel Düşük Faizli Konut Kredisi Veren Bankalar ve Kredi Şartları

Kredi puanlama sisteminde sınırlar vardır. Puanınız 0-700 sınırındaysa riskli alanda, 700-1099 arasındaysa orta risk, 1100-1499 arası az riskli alan, 1500-1699 arası iyi alan ve 1700-1900 arası en iyi alandadır. Bankalar iyi alan ve en iyi alanda bulunan müşteriler için kredi verme olasılığı çok yüksektir. ancak 0-700 arasında kredi notuna sahipseniz başvurmanızı tavsiye etmeyiz. Ev kredileri yüksek miktarda krediler oldukları için banka için sizin ödeyebilme gücünüz çok önemlidir. Bu yüzden 1000 puan üzerinde bir nota sahip olmanız sizin ev kredisi almanızı sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir