Anasayfa / Konut Kredisi / Konut Kredisi Faizleri Düşer mi Artar mı? 2017 Yorumları

Konut Kredisi Faizleri Düşer mi Artar mı? 2017 Yorumları

Bankalar tarafından sunulan krediler arasında en uzun vadeli ve en düşük faiz oranlı kredi türü konut kredisidir. Belirli bir vade süresi boyunca, eşit taksitlerle ödenen yüksek meblağlı krediler olan konut kredilerinin, faiz oranlarının diğer kredi türlerine göre düşük olmasına karşın, bu orandaki binde birlik bir değişim dahi ana para ödemesini büyük ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle de yeni bir konut almak için kredi kullanacak olan kişiler konut kredisi faizleri artacak mı yoksa konut kredisi faizleri düşecek mi konusunda 2016 yılının sonundan itibaren ikilik içerisinde kaldılar. 

EN DÜŞÜK ORAN KOLLANIYOR

Tavsiye :  Kentsel Dönüşüm Kapsamında Evini Yenileyeceklere Faizsiz Kredi

Konut kredisi kullanacak olanlar için mümkün olan en düşük faiz oranını yakalamak büyük ölçüde önemli olduğundan, çok sayıda kişi bu kredi türüne başvuru yapmadan önce faiz oranlarının gidişatını takibe alırlar. Ekonomistler ise bu alanda yaptıkları analizleri, ihtiyacı olan kişilere sunarlar. 2017 yılı konut kredisi faiz oranlarına ilişkin kıyaslamalı çalışmalar ise şu sonuçları bizlere göstermektedir;

Merkez Bankası’nın faiz arttırım kararı bankaları doğrudan etkileyecektir ve faiz oranları 2017’nin ikinci yarısından itibaren bir nebze artış göstermeye başlayacaktır. Öte yandan yaz boyunca turistik gelirler eğer ekonomiyi canlandırmak konusunda bir etki gösterebilirse, faiz oranları yeniden denge bulup 2018’in ilk aylarında yeniden dengeyi bulacaktır. Bu süreci zaman gösterecek ancak anlık olarak konut kredileri hakkında değerleme yapacak olursak;

Tavsiye :  En Uygun Konut Kredisi İçin Banka Kampanyaları

En düşükten en yükseğe doğru konut kredisi banka faizleri karşılaştırma listesini şu şekilde oluşturabiliriz;

Ziraat Bankası Çalışanın Artısı Konut Kredisi kapsamında uygulanan faiz oranı %0.88’dir ve 120 aya kadar vadelendirilebilmektedir.

Halk bank konut kredisi faiz oranları ise Hesaplı Evim Kredisi kapsamında %0.80’den başlamakta ve 120 ay vadeli olarak temin edilebilmektedir.

ICBC Turkey Konut Kredisi’nde ise uygulanmakta olan faiz oranının %0.95 olduğunu gözlemledik.

Tavsiye :  120 Ay Vadeli Ev Tadilat Kredisi

QNB Finansbank’ın konut kredisi kapsamında uyguladığı faiz oranı ise %0.99 olup 1 ile 120 ay arasında vadelendirme imkanı mevcuttur.

Bu krediler arasından en düşük faiz oranını sunan Halk Bankası ve Ziraat Bankası’nın faiz oranlarına göre konut kredisi faiz hesaplama aracı ile hesaplama yapacak olursak;

Ziraat Bankası’ndan Çalışanın Artısı Konut Kredisi kampanyası kapsamında alınacak olan 100.000 TL tutarındaki 120 ay vadeli konut kredisi için %0.88 faiz oranı uygulanmaktadır ve bu durumda bankaya aylık olarak ödenmesi gereken taksit tutarı ise 1.353 TL’dir. Bu kredinin vade sonundaki toplam ödemesi ise 163,358.42 TL olarak gerçekleşecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir