Pazartesi , Kasım 19 2018
Anasayfa / Gündem / Konut Seferberliğinin tamamlanması İçin Geri Sayım

Konut Seferberliğinin tamamlanması İçin Geri Sayım

Mayıs Ayı itibariyle bankaların faiz oranlarını da büyük ölçüde düşürmeyi başaran konut seferberliğinde son iki güne girildi. Ev sahibi olmak isteyenler için son viraj çağrısı yapıldı.

Konut satan firmaları bir araya toplayan KONUTDER, GYODER ve İNDER tarafından başlatılan konut seferberliği kampanyasının tamamlanması için son 2 güne girildi. Deneklerin aracılığı ile yola 42 firma ile başlanırken, seferberliğe son bir buçuk aylık zamanda 100’den fazla firma dahil oldu. Kampanyanın tetiklenmesi ile birlikte Mayıs ayından bu yana toplamda 20 milyar TL tutarında 40 binden fazla konutun satışı gerçekleştirildi.

Tavsiye :  Hurda Araç İndirimi Nedir? Hurda Araç Yasası Neleri Kapsıyor?

KAMPANYA BİTİMİ İLE BİRLİKTE FAİZ ORANLARI ZİRVEYİ GÖRECEK

Deneklerin başlattığı seferberlik sonrasında 11 Mayıs2018 itibariyle birçok banka 120 ay vadeli konut kredileri için faiz oranını %0.98’e kadar indirmişti. Devlet bankalarında %1.30 seviyelerinden indirilen faiz oranının eski seviyesine dönmesi için son 2 güne girildi. Seferberlik kampanyasının sona ermesi ile birlikte konut kredisi faiz oranları %1.40-%2.20 seviyesi arasında değişen bir perdede belirlenecek. Kamu bankaları arasında yer alan Vakıfbank, seferberlik kampanyasındaki yerinden 1 hafta önce ayrılarak faiz oranını %1.51’e yükseltti bile. Kampanyaya katılımını sonlandıran özel bankalarda konut kredisi faiz oranlarının ise %2.09’dan uygulandığı öğrenildi. Bu haftasonundan itibaren bitecek olan kampanyadan faydalanmak isteyenlerin en kısa süre içerisinde seferberlik ile belirlenen faiz oranlarını yakalamak için kampanyaya dahil olması gerekiyor. 

Tavsiye :  Kredi Başvurusu Yapmadan Findeks KKB Notunuzu Öğrenin

DURBAKAYIM’DAN KRİTİK AÇIKLAMALAR

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım’ın seferberliğin son virajında gerçekleştirdiği açıklamalar birçok kişinin dikkatini üzerine topluyor. Başkan 24 Haziran’da gerçekleştirilen seçim sonrasında piyasa belirsizliklerinin ortadan kalktığını ve şartların normal seviyeye döneceğini açıkladı. Bu durumun konut piyasasında fiyat artışını kaçınılmaz olarak artı yönlü etkileyeceğini vurgulayan Durbakayım, bu tip faiz oranı avantajlarının kolay kolay gerçekleşmeyeceğini ve bu nedenle de kampanyadan faydalanmak için haftasonu planlarının iyi yapılmasını önerdi.

Tavsiye :  İskenderun Kaymakamlığı Çarşı ve Mahalle Bekçisi Alımı Yapıyor! Nasıl Başvuru Yapılır Detaylar

SEKTÖR DARALIYORDU, KURTARILDI

İnşaat sektörünün son yıllarda yaşadığı daralma sürecine karşılık başlatılan seferberlik kampanyasında bankalar faiz oranını ciddi oranda geriletirken, seferberliğe katılan firmalar da fiyatlarında %20’ye kadar indirime gitmişti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir