Anasayfa / Bilgi / Kredi Alırken Hayat Sigortası Ne İşe Yarar? Yapmak Zorunlu mu?

Kredi Alırken Hayat Sigortası Ne İşe Yarar? Yapmak Zorunlu mu?

Banka kredileri günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bir ihtiyacınız doğrultusunda nakite ihtiyacınız varsa ve elinizde birikmiş paranız yoksa yapacağınız ilk iş banka kredilerine başvurmak oluyor. Bankalar kredi konusunda müşterilerine çok çeşitli kredi ürünleriyle yardımcı olmaya çalışıyor. Öneğin söz konusu ihtiyacınız konut sahibi olmak ise konut kredisi, bir araç sahibi olmak ise taşıt kredisi ya da daha başka ihtiyaçlarınız için bireysel ihtiyaç kredisi adı altında kredi kullanmanıza olanak sağlıyor. Ayrıca bankadan ihtiyacınız olan parayı aldığınızda geri ödemeleri taksitle yaparak bütçenizi zorlamadan ödemelerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. 

Tavsiye :  Kredi Borcu Devam Eden Ev Satılabilir mi?

Peki ya ödemelerinizi gerçekleştiremediğiniz zamanı düşündünüz mü? Bu gibi durumlarda bankaların sizin için bir çözümü daha bulunmaktadır. Bankaların sunduğu bu çözüm Hayat Sigortasıdır. Hayat sigortaları bankalardan kullandığınız kredilerde ya da kredi kartlarında kullanabileceğiniz bir seçenektir. Aniden gelen bir hastalıkta ya da ölüm anında taksitlerini ödeyememeniz halinde banka sizin yerinize borçlarınızı kapatıyor. Kişinin hayatını kaybetmesi durumunda banka yaptığı araştırmalar sonucunda eğer bir kasıt bulunmazsa kişiye ait borcu ödemeye başlar.

Peki hayat sigortası hangi durumlarda geçerli olur? 

Hayat sigortası yaptırmak sizin için önemli olduğu kadar aileniz ve mirasçılarınız için de önemlidir. Ani bir vefat durumunda ailenizin maddi ve manevi olarak yükünü hafifletmekte yardımcı olur. Hayat sigortası yaptırırken banka sizden bir sağlık raporu isteyebilir. Bunun nedeni size ait olan hastalıkların olup olmadığını önceden bilmek içindir. Aksi takdirde bankaya bildirmediğinizde bu hastalığa bağlı bir ölüm veya hastalığın ilerlemesi durumunda banka size ödeme yapmayabilir. Bu yüzden bankanın sizden istediği evrakları eksiksiz olarak ayarlamalısınız. Hayat sigortasının kapsamadığı durumlar ise şöyledir:

Tavsiye :  Banka Geçmiş Zaman Borç Sorgulaması

-İntihar veya intihara teşebbüsten kaynaklanan ölümler sonucunda hayat sigortası ödenmez,

-Yolcu adı altında olmadan yapılan havayolu yolcuklarında vefat halinde hayat sigortası ödenmez.

Ayrıca diğer maddeler için banka sözleşmelerini okuyabilirsiniz.

HAYAT SİGORTASINI NASIL YAPTIRABİLİRSİNİZ

Tavsiye :  Kredi Notum Kaç? Yada Kredi Notumu Nerden Öğrenebilirim? Sorularının Cevabı

Hayat sigortasını bankadan kullandığınız kredi işlemlerini gerçkeleştirirken sizinle ilgilenen görevli mutlaka isteyip istemeyeceğinizi soracaktır. İstediğiniz takdirde ilgili sözleşmeleri imzalayarak hayat sigortanızı başlatabilirsiniz. Ayrıca kredi kullanmamış olsanız bile hayat sigortası yaptırmanız mümkündür. Bunun için çalıştığınız ya da güvendiğiniz bankaya gidip detaylı bilgiler sağlamanız mümkün. Hayat sigortası ücrete tabiidir. Ancak bu ücretleri peşin olarak ödeyeceğiniz gibi banka aylık taksitler halinde hesap özetine yansıtabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir