Anasayfa / Bilgi / Kredi Çekmenin Yaş Sınırı Nedir?

Kredi Çekmenin Yaş Sınırı Nedir?

Yaşam standartlarının yükselmesi ve her geçen gün bir yeniliğin ortaya çıkması yaş fark etmeksizin maddi sıkıntıları doğurmaktadır. Çünkü her bütçe yeniliği kaldırabilecek düzeyde olmayabilir. Bu durumda da akla gelen ilk finansman, bankaların sağladığı kredilerdir. Anlık ihtiyaçların karşılanabilmesi için en hızlı nakit olanağı sağlayan kurum bankadır.

Üstelik kurumlar arasında ortaya çıkan rekabet ile bankalar müşteri potansiyelini artırmak için fırsat kampanyaları düzenlemektedir. Günümüzde de kredilere yönelik ilginin çok olması, bu durumu daha da kolaylaştırmaktadır.

18 yaşından küçükler kredi çekebilir mi?

Tavsiye :  HSBC Havale & EFT Saatleri

Mevzuat gereğince 18 yaşından küçük olan bireyler kredi imkanlarından faydalanamaz. Eğer kişinin bir geliri var ve krediye ihtiyaç duyuyor ise, bir büyüğü tarafından çekilen krediyi ödeyebilir. Ancak bu zamanda aileden bir bireyin dışında kimse kolay kolay böyle bir şey yapmaz.

Bankadan bankaya yaş sınırı değişkenlik göstermektedir

Bankalar müşterilerinin yaş durumlarını çok sıkı bir şekilde takip etmektedir. Her banka yaş sınırı konusunda özel prosedürler uygulamaktadır. Pek çok kişi yaş üst sınırı sebebiyle kredi çekememektedir.

Genellikle 80 yaşını geçen kişilerin bütün kredi başvuruları banka tarafından reddedilmektedir. Ancak 70 yaşındaki bir bireye kredi sağlayan pek çok banka vardır. Ancak sağlanan finansmanlar konusunda değişkenlik söz konusudur. 70 yaşındaki bir kişi A bankasından 5.000 TL kredi alabilmekteyken, B bankasından 10.000 TL kredi çekebilmektedir. Yaş üst sınırına yaklaşan kişilerden genellikle kefil talep edilmektedir.

Tavsiye :  İdari Takip ve Kanuni Takip Nedir? Aralarındaki Farklar Neler

Vadeler kişinin yaşına göre yapılmaktadır

70 yaşını geçmiş bir tüketiciye prosedür olarak kredi sağlamayan bir banka, vade süresinde kısıtlama yapmaktadır. Öneğin 68 bir banka müşterisi 48 ay vadeli kredi çekemez. Çünkü bu durumda kişi bir bakıma 72 yaşında kredi sahibi olmuş oluyor. Bunun için de 68 yaşındaki bir birey en fazla 24 ay vadeli krediye sahip olabilmektedir.

Tavsiye :  Gün İçinde Tasarruf Yapmanın 10 Yolu

Bankalar borcun geri ödenebileceğine inanmak durumundadır. Aksi takdirde bir kredi olanağı sağlanmayacaktır. Bu kişiler kredi çekmek istiyor ise, ipotekli ihtiyaç kredilerinden faydalanabilmektedir. Ancak kredi üst limiti ipoteklenen taşınır veya taşınmazın değerinden daha yüksek olamaz. Ekspertiz gayrimenkul veya araç için bir değer biçer ve buna göre bir kredi sağlanır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir