Anasayfa / Kredi Kartları / Kredi Kartı Borcu Dondurma Erteletme ve Taksitlendirme 2017 Kanunu

Kredi Kartı Borcu Dondurma Erteletme ve Taksitlendirme 2017 Kanunu

Türkiye’de milyonlarca tüketici ve ticari işletme kredi kartı kullanmaktadır. Bu kredi kartları ile bankalara borçlanan bireyler ve ticari işletmeler, bir süre sonra hem ekonomik zorluklar hem de kendi finansal durumlarını yönetememeleri nedeni ile bankalara yüklü borçlar ile karşı karşıya kalmış durumdadırlar. Haliyle de bu durum zamanla bu kişilerin yasal takibe düşmesine neden olmuştur. Bu anlamda milyonlarca kişiyi ilgilendiren kredi kartı borcu dondurma ve taksitlendirme kanunu ile ilgili çalışmaların gündeme gelmesi, birçok kişiyi sevindirmişti. Ancak heyecanla beklenen süreç istenildiği gibi gitmedi.

Tavsiye :  Öğrenciye Kredi Kartı Çıkartılır mı?

Bankalar, bu kanunu dikkate almadılar ve özellikle esnafların yasal takipten kurtularak borçlarını ödeyebilmek için başvuru yapmalarına karşın, kanuna göre davranmadılar. Bu durum esnafların işletmeleri için ihtiyaç duydukları finansmanı bankalardan alamamalarına ve borç yükleri nedeniyle yasal olarak zor duruma düşmelerine neden oldu. Hükümet, bu duruma el atarak bankalara uyarılarda bulundular ve bu kanuna göre hareket etmeyen bankaların mercek altına alınacağını duyurdu ve sonunda kanun ile ilgili uygulama geçerlilik kazandı.

BORÇ DONDURMA VE BORÇ TAKSİTLENDİRME AYRIMI

Gündemi çalkalayan kredi kartı yapılandırma yasası ile ilgili olarak bankalardan hizmet almak isteyenlerin öncelikle bilmeleri gereken mesele borçlarının herhangi bir şekilde dondurulamadığıdır. Bu uygulama kapsamında kişilerin borç dondurma değil, borcu yapılandırarak bankaya taksitlerle 6 ay içerisinde ödemesi söz konusudur. Yani borcun ödenmemesi durumunda, yasal süreç devam eder ve bu borca temerrüt faizi işlemeye devam eder. Bu nedenle borçlarınızı hızlı bir şekilde kapatmalısınız aksi halde var olan borcunuz faiz yükü binerek daha yüksek tutarlara ulaşabilir.

Tavsiye :  Kredi Kartı ile İnternet’ten Alışverişte Yeni Dönem

BANKANIZA BAŞVURUN

Kanun kapsamıdna uygulanmaya başlayan bu dondurma ve yapılandırma sürecinde, size en yakın kredi kartınızın bağlı bulunduğu banka şubesine giderek, gişelerden kredi kartı borcunuzun güncel borç tutarını öğrenin. Bu tutarda finansal olanağı bir şekilde muhakkak temin edin, çünkü bu kanundan yararlanarak borcunuzu kapatmanız sizin için büyük bir avantajdır. İlerleyen süreçte tekrar böyle bir şans doğup, doğmayacağını bilemezsiniz. Bu nedenle de bu fırsattan faydalanmak üzere, bankanızın ilgili bürosundan, bireysel müşteri temsilcisi aracılığı ile yapılandırmanızı başlatın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir