Anasayfa / Gündem / Kredi Kartı ile Online SGK Primi Ödemesi Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı ile Online SGK Primi Ödemesi Nasıl Yapılır?

SGK üzerinden prim ödeyenler için artık kredi kartı ile prim ödeme dönemi başladı. Bu kredi karti ile sgk primi ödeme sürecine yakından bakıp işlem detaylarını yazımızın devamında paylaştık.

Sosyal Güvenlik Kurumu, bünyesindeki vatandaşlara daha hızlı ve daha kolay yardım sunabilmek adına kendisini geliştirmeye devam ediyor. Vatandaş artık kredi kartı ile sgk ödeme işlemini intenet üzerinden kolayca gerçekleştirebiliyor. Henüz yeni sayılabilecek olan kredi kartı ile sgk prim tahsilatı ile ilgili merak edilen soruları ise bu yazımızda yanıtlandırmaya çalışacağız. Öncelikle aşamaları ele almakta fayda var.

kredi kartı ile sgk ödeme 

Prim borcunuzu ödemek için öncelikle e-devlet girişinizi yapmanız gerekmektedir. Bunun için ihtiyacınız olan şey ise T.C. Kimlik Numaranız ve e-devlet şifrenizdir. Şifrenizi herhangi bir PTT şubesinden cüzi bir miktarda ücret karşılığında edinebilirsiniz. Sisteme bu bilgilere sahip olarak giriş yaptıktan sonra bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. 

SGK Web Tahsilat arayüzüne ilerleyin ve bu ekrandan sigortalı kişinin sicil numarası ve güvenlik kodunu girerek sorgulama işlemi gerçekleştirilir. Sonuç çıktıktan sonra doğru kişi hesabına ödeme yapılacağı kontrol edilir. Ödenmemiş olan prim borçlarından ödenmek istenen seçilir ve “ÖDEME YAP” butonu tıklanır. 

Tavsiye :  Vakıfbank Organik Tarım Kredisi

Açılan yeni ekranda seçilen ödemenin tahsilat tutarı ve işlem tarihi görülecektir. Onay butonuna tıklayarak artık ödeme aşamasına geçebilirsiniz. Bankanız bu aşamadan sonra sizden kendi işlem sistemine göre bir komisyon kesebilecektir. Bu kesintiyi ödemenin son aşamasında görebilirsiniz veya ekstrenize yansıyabilir. 

Açılan ekrandan kart bilgilerinizi doldurarak “ONAYL” butonuna tıkladığınızda artık ödeme işlemi için son basamağa gelmiş olursunuz. “3D SECURE” uygulaması gereği kartın kayıtlı olduğu telefon numarasına bir kod gönderilecektir. Tek kullanımlık bu kod ile sistemde açılan yeni ekrana giriş yapıp, “GÖNDER” butonuna tıkladığınız anda eğer bakiyeniz yeterli ise ödemeniz anında gerçekleşecektir. Arzu ederseniz dekontunuzu da PDF dosyası olarak cihazınıza indirebilir, lazım ise yazdırabilirsiniz. 

Tavsiye :  Banka Hesap İşletim Ücretleri Yasal mı? Bankadan Nasıl Geri Alınabilir?

kredi kartı ile sgk ceza ödeme 

SGK prim borcunuzun gecikmesinden veya icralık olmasından kaynaklanan bir ödeme söz konusu ise bu işlemi de aynı ekrandan gerçekleştirmeniz gerekmektedir. SGK Web Tahsilat ara yüzüne giriş yaparak buradan bu defa cezai yaptırımlara ilişkin kutuyu seçmeniz gerekmektedir. Ödemeyi tıpkı prim ödemelerinde olduğu gibi kredi kartınızdan faydalanarak anında yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir