Anasayfa / Kredi Kartları / Kredi Kartı Otomatik Limit Artırımı Onayı Nasıl Verilir?

Kredi Kartı Otomatik Limit Artırımı Onayı Nasıl Verilir?

Kredi kartı kullanıcılarına sunulan kampanya ve tekliflerden birisi de kredi kartı otomatik limit artışı olarak bilinir. Bu artış işlemine onay verip açtırmak ise oldukça basit. Kredi kartı otomatik limit artırımı açmak için yapacağınız işlemler yazımızda…

Bankalar için müşterilerinin kredi kartı limitlerinde artış olması çoğunlukla avantajlı ve kısmen dezavantajlı bir işlemdir. Bu avantajdan faydalanmak için ise kimi zaman kredi kartı kullanıcılarına iletişim merkezlerinden ulaşarak limit arttırma isteklerinin olup olmadığı sorulmaktadır. Bu sorunun sorulduğu kişiler genel olarak ödemeleri konusunda sorun yaratmayan ve düzenli harcama yapan kişilerdir. Size gelen kredi kartı otomatik limit artırımı aramalarına vereceğiniz yanıt işleminizi önemli ölçüde etkilemektedir. 

Tavsiye :  Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranları Ne Kadardır? Limitlerine Göre Ödemeler

kredi kartı otomatik limit artışı nedir 

BDDK daha önce yapmış olduğu bir düzenleme ile uyanıklık yaparak müşterinin haberi olmadan limit artışı yoluna giden bankaları uyarmıştı ve düzenleme getirerek bunu yasklamıştı. Bu süreçten sonra ise bankalar müşterilerine yoğun bir şekilde arama ve mesajla bildirim yaparak limit arttırma talepleri olup olmadığını sordular ve geri bildirimlere göre arttırma işlemini gerçekleştirdiler. Merak edilen kredi kartı limit nasıl yükseltilir konusu ise kişi bireysel başvurusu ile de bu artışı talep edebilir.

Tavsiye :  Kredi Kartında Taksit Atlatma ve Taksit Erteleme Nasıl Yapılır

kredi kartı limit neye göre belirlenir 

İlk defa kredi kartı alacağınız zaman bankalar genellikle kredi notunuzu ve gelir durumunuzu baz alarak limitinizi belirlemek ister. Ancak kişi kredi kartını aldığı ilk süreçten sonra limit arttırımlarına uyarak bu sınırı aştığında zor durumda kalabilmektedir. Çünkü ilk gelir durumu sabit olan ancak borç oranı daha da artan kişiler için işler faiz oranları da arttıkça zorlaşacaktır. Bu nedenle kredi kartı limitinizde artışa onay vermeden ve böyle bir şey talep etmeden önce ipin ucunu kaçırmamış olmaya dikkat edin.

Tavsiye :  Kredi Kartı Sicil Affı Ne Zaman Olacak ?

kredi kartı limit düzenleme 

Kartınızda limit artışı uygulaması gibi limit azaltma yoluna da gidebilirsiniz. Kart borcunuzun tamamını ödedikten sonra bankaya talebinizi bildirim düzenlemeyi isteme hakkına sahipsiniz. Bu sizin bütçeniz için de daha doğru olacaksa kredi kartı otomatik limit artışı gibi kontrollü olarak tercih etmeniz gereken bir seçenektir.

Bankalar genel olarak limitinizi arttırmanızı ve gelirinizin dengesini onların üzerinden sağlamanızı bekler ve talep ederler. Ancak satıcı-alıcı mantığı ile bu şekilde sizinle temas kuran banka temsilcilerinin kontrolünde kalmaksızın kendi bütçe ve gelirinize göre kararlar almanız gerekmektedir. Aksi takdirde uzun vadede zararlı çıkan kişi bankalar değil, siz olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir