Anasayfa / Kredi Notu / Kredi Notu Düşmesine Etkisi Olan 5 Önemli Faktör

Kredi Notu Düşmesine Etkisi Olan 5 Önemli Faktör

Kredi Kayıt Bürosu, kredi notunun belirlenmesini sağlayan bir veri merkezi görevi görmektedir. Tutulmakta olan bu veriler, bankacılık işlemlerini doğrudan etkilemektedir. Kredi ve kredi kartı başvuruları yapılırken banka öncelikle tüketicinin kredi notunu inceler.

Kredi notunun düşmesi için birçok sebep vardır. İçeriğimizde de kredi notunun düşmesine etki eden 5 faktöre yer vereceğiz.

KREDİ BORCU ÖDEMELERİNİN ZAMANINDA YAPILMAMASI

Bankadan kredi çeken kişiler kredi borçlarını düzenli olarak ödemelidir. Borç bir sorumluluktur ve bankalar da bu sorumluluğun yerine getirilmesini ister. Mevzuat gereğince 3 ay boyunca kredi borcunu ödemeyen kişi icra takibine alınır ve Merkez Bankası tarafından kara listeye alınır. Bu kişiler borcunu düzenli olarak ödeyene kadar ve kara listeden çıkana kadar kredi başvurularında bulunamaz. Bulunsa bile anında reddedilir.

Tavsiye :  Kredi Notum Kaç Olursa Kredi Çekebilirim

KREDİ KARTI ÖDEMELERİNİN GECİKTİRİLMESİ

Bankalardan alınan kredi kartlarının borç tutarı önemli olmamakla birlikte, zamanında ödeme yapılması istenmektedir. Çünkü banka ödenmemiş kredi kartı borçları sebebiyle zarara girmektedir. Bunun yanı sıra borçların sadece asgari tutarda ödeniyor olması da kredi notunu düşünen etkenler arasında yer almaktadır. Bu noktada asgari tutarın biraz daha üzerinde bile ödeme yapmak bankacılık ilişkilerini geliştirecektir.

Tavsiye :  Avea Sms İle Anında Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

İHTİYAÇ DUYULMAMASI HALİNDE KREDİ BAŞVURULARINDA BULUNMAK

Sürekli kredi başvurusu yapılması tüketicinin kredi notunun düşmesine sebep olacaktır. Bundan dolayı da sadece ihtiyaç duyulması halinde kredi başvurusu yaparak bankacılık ilişkilerinizi iyileştirebilirsiniz. Bunun yanında sürekli ret cevabı alınan bankaya kredi başvurusu yapılmamalıdır. Bu durumda altenatif bankalar aranmalı, yine ret cevabı alınıyorsa para bulmak için farklı yöntemler denenmelidir.

BANKACILIK İŞLEMLERİNİN KULLANILMAMASI

Banka tüketiciye hesap kartı sağlarken hesabın aktif olarak kullanılmasını ister. Bu durum kredi notuna olumlu etki edecektir. Ancak banka işlemlerini gerçekleştirmeyen ve iletişimini koparan kişilerin kredi notu düşüşe geçecektir.

Tavsiye :  Güncel Kredi Puanını Nasıl Öğrenebilirim?

KREDİ BAŞVURUSU İÇİN BİR BAŞKASINA KEFİL OLMAK

Bir yakınınıza veya bir aile dostunuza kredi konusunda kefil olmak kredi notuna etki eder. Eğer kişi ödemelerini düzenli olarak gerçekleştirmiyor ise bu durumda sizin de kredi notunuz düşer. Kişi ne kadar yakınınız olursa olsun gelir durumunu göz önünde bulundurarak kefil olunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir