Anasayfa / Kredi Notu / Kredi Notum Sıfır Nasıl Kredi Çekerim? Ne Yapmalıyım

Kredi Notum Sıfır Nasıl Kredi Çekerim? Ne Yapmalıyım

Kredi notu banka müşterileri için oldukça önem teşkil etmektedir. KKB sistemine kayıt edilen bu notlar bankanın müşterilerin geçmişi ile ilgili bilgiler vermektedir. Borçlarını hangi aralıklarla ödediği, son ödeme gününün ne kadar geçirdiği, kredi kartlarında asgari tutarın altında ödeme yapıp yapmadığı, ne kadar borcu olduğu, diğer bankalarla ilişkileri gibi kriterler dahilinde puanlama yapılır. Banka kredi için başvuru yaptığınızda sizin KKB’de ki puanınıza siclinize bakarak onay verir. Kredi notunuz yüksek ise kredi alabilirsiniz ama krediniz düşük ise banka size red yanıtı verecektir. Peki kredi notunuz sıfır ise ne yapmanız gerekir.

Tavsiye :  Sorunsuz Kredi Çekmek için Kredi Puanım Kaç Olmalı?

Kredi notunuzun sıfır olması için bankalarla icralık bir durum içine girmiş olmanız gerekir ki notunuz düşürülsün ya da daha önce hiçbir banka hesaba açmadıysanız, kredi kartı kullanmadıysanız kredi notunuz sıfır olarak gözükür. Kredi notunuzun sıfır gözükmemesi için birkaç eylemde bulunmanız gerekmektedir bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz. 

Öncelikle kendinize bir hesap açın. Bu hesabı açarak mesela fatura ödemeleriniz için otomatik ödeme talimatı verin. Vadeli hesap, EFT, havale gibi işlemler yaparak kredi notunuzu yükseltin. Bu işlemleri intenet bankacılığı ve mobil şube aracılığıyla yapabilirsiniz. Otomatik fatura talimatlarında sizden ekstra bir ücret alınmaz ama fatura şirketinden en az 1 Türk Lirası gibi bir ücret alınır. Banka sizden ne kadar çok kazanırsa, banka ile ne kadar çok işlem yaparsanız kredi notunuz yükselmeye devam edecektir. 

Tavsiye :  Kredi Almaya Uygun Olmak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Yaptığınız alışverilerinizde çok fazla banka hesabınızı kullanın banka hesabınızda ne kadar sıklıkla işlem yaparsınız KKB puanınız o kadar yükselir. Banka hesabınızdan yapacağınız para transferleri de kredi notunuzu yükseltir. Hesabınızda  döviz hesabı açarak çok sık olmasada döviz alım satımı yaptığınızda bu işlem size artı puan kazandıracaktır. Kredi kartı kullanın ve kredi kartı ödemelerinizi zamanında ödeyin. Mümkün mertebe asgari tutarın üzerinde ve mümkünse borcunuzun tamamını ödeyin. Borçlarınızın son ödeme tarihlerini kaçırmayın.

Tavsiye :  Ekstre Atlatmak Kredi Notunu Olumsuz Etkiler Mi?

Bu saydığımız işlemleri yaptığınız takdirde kredi notunuz hızlı bir şekilde yükselecektir ve bankalardan talep ettiğiniz kredi veya kredi kartı başvurularınız olumlu karşılanacaktır. Kredi notunuzu 1500 puanın üzerinde tutmaya gayret ediniz çünkü bu puanın altında olan müşteriler risk kategorisine girmektedir. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir