Anasayfa / Bilgi / Kredi Sicil Affı Sonrası Kredi Notu Yükselip Normale Döner mi?

Kredi Sicil Affı Sonrası Kredi Notu Yükselip Normale Döner mi?

Bankalardan kullanılan krediler, geri ödemeleri zamanında yapılması gereken finansal kaynaklardır. Eğer kullandığınız kredinin geri ödemesini eğer zamanında gerçekleştirmezseniz bu durumda banka sizin hakkınızda olumsuz bir kanıya varacaktır ve bu durum kredi notunuza yansıyacaktır. Kredi notunun düşürülmesi ise gelecekteki kredi kullanımlarınızın üzerinde oldukça olumsuz etkiler yaratacaktır. Düşük kredi notu demek, bankaların size güvenmemesi ve kredi kullanımı için yapacağınız başvurularda muhtemelen olumsuz geri dönüş almanız olacaktır.

KREDİ NOTU NEDİR

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından bşreysel bankacılık müşterilerine özel olarak hesaplanan bir puandır. 1 ile 1900 arasındaki bu puan, sizin kredi kullanımlarında gösterdiğiniz özeni ve bankacılık işlemlerinizdeki profilinizi ortaya koyar. Bu kredi notu puan aralığında düşük gruplarda yer alıyor olmanız bankanın size kredi kullandırma konusunda çok da ılımlı davranmamasına neden olmaktadır. Çünkü siz kredi notunuz düşük olduğuan göre muhtemelen daha önceki kredi ve kredi kartı borçlarınızın geri ödenmesinde sorunlar yaşadınız ve geri ödeme konusunda problemlisiniz. Bu durum bankaların size kredi kullanımlarınızda olumsuz bir bakış açısına sahip olmalarına neden olmaktadır. 

Tavsiye :  Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar Hangileri? ( Kredi Notuna Bakmayan Bankalar )

KREDİ SİCİL AFFI

Kredi kartı ve kredi kullanımlarında, kredi notunu dikkate almaksızın geri ödemelerinde sorunlar yaşayanlar, bu durum nedeni ile kredi kullanım olanaklarından faydalanamamaktadır. Bu durum nedeni ile de finansal açıdan Türkiye’de milyonlarca kişi zorluk yaşamaktadır. Bu durum sonrasında ise hem bankalar hem de devlet, bu notların düzeltilmesi ve tüketicilerin tekrar kredi kullanabilmeleri için butona bastı. 

Tavsiye :  Müşteri Senedi ile Kredi Çekilir mi? Kredi Veren Bankalar Hangileri

Kredi kullanımlarınınt ekrar önünün açılabilmesi için sicil affı uygulaması başlatan yetkililer KOBİ’lerin tekrar kredi kullanabilmesi için bu çalışmayı başlattı. Bu kapsamda KOBİ’ler bankalara olan borçlarını kapatmaları durumunda kredi notları yeniden düzenlenecek. Sanki hiç kredi kullanmamışlar gibi sıfır kredi notuna dönecekler ve yeniden bir kredi defterleri açılacak. Bu nedenle aslında burada kredi notu artmayacak, top yekün bir yeniden kredilendirme başlayacak. Bu süreçte tekrar kredi borcu geri ödemesinde sorun yaşayanların ise kredi notları yine düşük olacak.

Tavsiye :  E- Haciz Banka Hesabından Nasıl Kaldırılır?

Bankalar başta bu uygulamaya sıcak bakmıyorlardı ancak konu ile ilgili olarak esnafların yeniden kaynak kullanabilmesini isteyen ilgili bakanlıklar, bankalara uyarı verdiler ve sicil affı uygulaması için çalışmalara başlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir