Anasayfa / Kredi Notu / Kredi Skoru nedir? Kredi Skoru Neye Göre Belirlenir? Nasıl Yükseltilir?

Kredi Skoru nedir? Kredi Skoru Neye Göre Belirlenir? Nasıl Yükseltilir?

Kredi skoru bankacılık işlemleriniz için çok önemlidir. Peki kredi skoru nedir? Kredi skoru nasıl yükseltilir? Kredi skorunu olumlu yönde yükseltmek için hangi faktörler gereklidir? İşte detaylar…

Kredi çekmek veya kredi kartı talepleriniz için öncelikle geçmiş bankacılık hayatınızın geçer not alması gerekir. Kredi skoru, kredi almak için başvuru yapan kişi veya kuruluşun kredi alma konusundaki yeterliliğini somut veriler üzerinden değerlendiren puanlama sistemidir. Kredi skoru yükseltme ile tüm bankacılık işlemlerinizi daha kolay şekilde yürütebilirsiniz. 

Bankaların müşterilerinden gelen herhangi bir talep karşısında ilk dikkat edecekleri kısım kredi skorudur. Çünkü kişinin tüm değerlendirmesi bu skora göre gerçekleşir. Kredi skorunu yükseltirken ödeme planınıza ve sıklığınıza dikkat etmeniz gerekir. 

Tavsiye :  Findeks Risk Raporuna İtiraz Nasıl Yapılır?

Kredi Skoru Nasıl Yükseltilir?

Herhangi bir kredi başvurusunda bankadan ret cevabı alırsanız , muhtemelen daha önceden bankacılık geçmişinizin çok parlak olmamasından kaynaklanıyor. Bankaların tümü kredi skorunu inceleyerek kredi taleplerine cevap verirler. 

 Kredi skorunuzu yükseltmenin yolları;

-Ödemelerinizi geciktirmeden zamanında ve düzenli yapmak

– Kısa periyotlarda kredi başvurusu yapmamak

-Yasal veya idari takibe düşmemeniz

– Kredi kartı ödemelerinizde hiç ödememk yerine en az asgari tutarını ödemek

Tavsiye :  Kimlerin Kredi Notu Düşük Olur? Kredi Notunu Düşüren Durumlar

– Sahip olunan kredi kartı limitinizin yaklaşık %50-%60 lık bölümünü geçmemeye özen göstermek 

-Müşterisi olduğunuz banka ile daha fazla mevduat ilişkisi kurmak

-Çok sık adres değişikliği yapmamak

– Kullanmadığınız kredi kartını kapattırmak veya varsa tüm kredi borçlarını kapatmak kredi skorunuzu arttırmanın en önemli detaylarıdır.

Kredi skorunuzu  yükseltmenin en önemli faydası kredi taleplerinizde bankanızın size anında kredi imkanı sunmasıdır. Kredi skorunuzu yüksek tutarak nakit ihtiyaçlarınızı veya kredi kartı isteklerinizin cevabı anında gelir.

Kredi Skoru Ne Zaman Güncellenir?

Kredi skoru bir kişinin bankacılık işlemlerinde önemli bir paya sahipken bu skorun belli dönemlerde güncellendiği bilinmketedir.  Kredi notları tüm finnasal kuruluşların KKB’ye bildirimleri sonrasında güncellenir. Bazı durumlarda finansal kuruluşların KKB’ye bildirimleri aylık da olabilir. Bu nedenle de kredi skoru güncellenmesi  biraz gecikmeli yaşanabilir. 

Tavsiye :  Kredi Notu Sorgulama Akbank Direkt

Kredi skoru her ayın belli günlerinde güncellenerek kişilein daha rahat etmelerini sağlar. Yenilenen kredi skoru araması için sabırlı olmalısınız ve sürekli bu konu ile ilgili sorgulama yapmaktan kaçının. Kimi kredi skoru bilgileri günlük değişirken, bazı kredi skorları her ayın sonunda yenilenir. Bunun için çok sık sorgulamak tamamen yanlıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir